Peníze hýbou světem. Ale za jakou cenu?

Banky kdysi držely monopol na transfer peněz napříč celým světem a vesele toho využívaly. Každý přeshraniční přesun byl totiž zpoplatněn pěkně tučným poplatkem. Této době však odzvonilo. Od doby finanční krize v roce 2008 se reputace bank bolestně propadla. Dnes jsou finanční domy postupně nahrazovány finančními startupy, které využívají ty nejmodernější technologie. Světem se tak šíří nová móda jménem FinTech.

Poměřování sil, které probíhá na bojišti nákladů, kde hlavní zbraní jsou technologie, je v plném proudu. Banky však v tomto pomyslném souboji prozatím prohrávají. Jejich zkostnatělé fungování jim nedovoluje zasadit smrtící ránu, zatímco FinTech společnosti se pohybují s mrštností Bruce Lee.

Tvrdá data ukazují, že lidé každoročně rozešlou do zahraničí více jak 550 miliard dolarů. Jak se s tím poperou banky? Podle informací společnosti TransferWise si banky a ty největší finanční giganti účtují zhruba 5 až 8 % za každou platbu do zahraničí, přičemž tyto poplatky jsou většinou ukrytu už v samotném měnovém kurzu. FinTech společnosti jsou na tom mnohem lépe. Dle serveru BBC se běžná platba za přeshraniční peněžní transfer pohybuje na úrovni 0,5 %.

Startupová společnost TransferWise nízkou úroveň poplatků vysvětluje pomocí vzájemné interakce platících. První z nich posílá peníze jedním směrem a druhý tím opačným. Tato metoda je ve FinTech prostředí běžně nazývána peer-to-peer, neboli P2P. Jedná se o naprosto jednoduchý proces, při kterém kupujete danou měnu od konkrétních lidí, kteří ji prodávají, aniž by samotný převod byl zatížen horentním poplatkem ukrytým v kurzu.

„Nikdy jsme nechápali, proč je převod peněz tak drahý,“ řekl pro BBC Taavet Hinrikus, jeden ze zakladatelů společnosti TrasnferWise. „S metodou P2P je to mnohem snadnější, rychlejší a především levnější. Základem je vždy transparentnost.“

Vyjma transparentnosti je klíčovou vlastností každé FinTech společnosti i jednoduchý design, který je tzv. „user friendly“. Sám Hinrikus uvedl, že díky této vlastnosti jejich společnost převedla od roku 2011 více jak 3 miliardy liber. „Banky jsou na tom v oblasti spotřebních produktů, především pak z hlediska vzhledu a ovládání, naprosto otřesně. Lidé očekávají, že systém bude jednoduchý, ale ve většině případů je opak pravdou,“ řekl inovátor.

Ale FinTech není jen TransferWise. Další startupové společnosti se ženou na tento lukrativní trh. Jmenovat můžeme například Azimo či CurrencyFair. Obě společnosti stejně jako ta předchozí pracují s převodem peněz a staví si na jednoduchosti, přehlednosti a minimálních poplatcích.

„Byli jsme svědky toho, jak si zákazníci osvojují nové technologie,“ popisuje vývoj startupu Azimo jeho zakladatel Michael Kent. „Najednou začali používat své smartphony a kontakt s ostatními si udržovali přes Skype nebo Facebook. Uvědomili jsme si, že to je přesně ta věc, které musíme využít.“

Azimo se zaměřuje především na oblast střední a východní Evropy či na Filipíny, ve hře už je však i expanze do Afriky a Latinské Ameriky. Každá oblast je pak z hlediska správy a převodu peněz něčím specifická. „V Africe jsou nejběžnější mobilní platby, zatímco na Filipínách převládá cash. V Latinské Americe je to obdobné,“ řekl Kent.

Celkově Azimo umožňuje platby do 198 zemí. V rámci jejích služeb najdete pak i výběr hotovosti nad 270 tisíc nebo i dodávku přímo domů. Dle Kenta je metoda P2P nejvyužitelnější tam, kde je proud peněz dostatečně intenzivní, ale hlavně rovnoměrný v obou směrech. „Jakmile dojde na to, kdy lidé pracují v zahraničí a domů posílají peníze, je způsob peer-to-peer méně užitečný,“ vysvětlil Kent.

Perspektivní oblastí jsou i mobilní platby. V této oblast podniká startup WorldRemit. Její zakladatel Ismail Ahmed hrdě prohlašuje, že jeho firma zabezpečuje mnohem více transferů, než jakákoliv jiná společnost podnikající v oboru.

Ačkoliv jsou FinTech služby běžnější spíše pro západní země, mobilní platby jsou výjimkou. Největší oblibě se tento způsob placení těší v Africe. „Momentálně existuje zhruba 259 podniků z mobilní oblasti, přičemž více jak polovina jich působí v Africe,“ řekl Ahmed. „V některých zemích je dokonce více mobilních peněženek než samotných bankovních účtů,“ dodal.

Sečteno podtrženo, FinTech společnosti už teď silně zatápí i těm největším světovým bankám. Proč tomu tak je? Vyjma již vyjmenovaných metod a vlastností je naprosto zásadní podmínkou internet. Bez něj by se finanční startupy jen horko těžko dostávaly do podvědomí lidí. A nesmí samozřejmě chybět ani šeptanda. Velké množství nových zákazníků FinTech společností přichází právě díky tomu, že se o dané společnosti dozvěděli od svých přátel.

P2P financování láká velké hráče

Jak investovat do startupů i větších firem: Equity crowdfunding

Newsletter