Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Pět důvodů, proč by měl dolar posílit

Vydá se americký dolar vzhůru a jaké jsou důvody jeho posílení? Přinášíme pět důvodů růstu americké měny podle Kirka Spana, který je investičním poradcem a zakladatelem Bluemound Asset Management. Dolar si podle něj dal po výrazném posílení pauzu, brzy by měl ale opět zpevnit. Dodává, že síla měny je vzhledem k síle ostatních měn relativní. Zatímco Spojené státy mají bezpochyby své problémy, Evropa, Japonsko, Čína a Velká Británie, jsou na tom ještě hůře.

  1. Otázka brexitu je v tuto chvíli něco jako hodit si mincí. Jak se bude referendum o setrvání Británie v Evropské unii blížit, dolar bude posilovat. Pokud se Britové rozhodnou unii opustit, dolar výrazně posílí. Referendum se koná 23. června.
  1. Řecko a další jihoevropské země dál zápasí s dluhy. Zatímco hlavní pozornost se bude dál soustřeďovat na pokračující drama řecké ekonomiky, velké problémy sužují také španělské a italské banky. Jediný způsob, jak tento problém vyřešit, je další oslabení eura, což dolar dál posílí.
  1. Čína by mohla devalvovat. Zatímco miliardář a prezidentský kandidát Donald Trump se zmýlil v tom, proč Čína drží svoji měnu slabou, realita je taková, že fixace byla příliš vysoká, aby se Číňané mohli dostat do zúčtovací jednotky Mezinárodního měnového fondu (IMF SDR), což se nedávno povedlo. Čína by ve skutečnosti mohla devalvovat, ekonomika zpomaluje a dluh se od finanční krize zhruba zdvojnásobil.
  1. Japonsko nemůže vyhrát. Mohou také zavést „helicopter money“ a skoncovat s tím. Záporné sazby nestačí.
  1. Hedgeové fondy začaly sázet proti dolaru. Většině manažerů hedgeových fondů se ale jejich práce zrovna nedaří. Zkuste si promluvit se Stevenem Cohenem a Warrenem Buffettem, pokud chcete vědět více.

Co udělá spotřeba Američanů a silný dolar se světem?

Spano dodává, že samozřejmě existuje více důvodů, proč by měl být dolar silnější. Zmínil hlavně rozhodování Fedu o sazbách. Jediný důvod, proč toto nezahrnul jako šestý důvod je fakt, že američtí centrální bankéři o svých záměrech nebo dokonce motivech podle něj nemají zrovna jasno.

Newsletter