Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Peter Shiff o konci akciového snu

Oblíbený komentátor, ekonom a ředitel společnosti Pacific Capital, Peter Shiff, se opět hlásí o slovo. V rámci svého rozhovoru pro server CNBC se nezdráhal rozvířit debatu o aktuálním dění na trzích. Avšak, jak je již jeho dobrým zvykem, svým komentářem nervy vyplašených investorů rozhodně neuklidnil.

V reakci na šest po sobě jdoucích propadových seancí amerických trhů je Shiff přesvědčen, že jakýkoliv, byť jen dočasný, zvrat vyhánějící akcie vzhůru je notoricky podezřelý. Naráží tak především na včerejší obchodní seanci, kdy hlavní americké indexy naznačovaly poměrně razantní růst dosahující téměř 3 %, avšak v závěru se opět propadly do červených čísel. Obdobně se tváří i dnešní obchodní den, kdy indexy rostou o více jak 1,5 %.

Právě tento vývoj nahrává Shiffovi do karet. Hromadný pokles trhů totiž jasně reflektuje jeho dlouhodobý medvědí výhled, který je v současnosti navíc umocněn možným navýšením amerických úrokových sazeb. Dle jeho názoru by takový krok byl posledním hřebíkem do rakve, a proto naopak předpovídá opětovné zavedení dalšího kola v říjnu minulého roku ukončeného programu kvantitativního uvolňování.

Vyšší sazby? Zapomeňte. Shiff čeká QE4

„Ti lidé, kteří si myslí, že by současné trhy ustály vyšší úrokové sazby, se mýlí. Taková představa je pouhým snem,“ řekl Shiff v rozhovoru pro CNBC. Dle jeho názoru to není pouze Čína, která s sebou stahuje americké akcie. Svůj velký podíl na tom nese právě zmiňované možné navýšení sazeb. „Lidé by rádi obvinili Čínu, ale ta není hlavním viníkem. Americké trhy padaly ještě dříve, než čínská centrální banka oslabila jüan.“

Známý ekonom je taktéž přesvědčen, že Federální rezervní systém se lehce zdráhá přiznat, že k navýšení sazeb pravděpodobně nepřistoupí. „Na trzích byla napáchána spousta škod. Pokud Fed nebude schopen přiznat, že se žádné navyšování nekoná, myslím si, že se aktuální korekce přemění v silný medvědí trend,“ řekl přesvědčeně Shiff. To by pak ve výsledku neznamenalo nic jiného, bnež ukončení amerického akciového snu.

V závěru rozhovoru pak padlo slovo i na Shiffova oblíbence, kterým je zlato. Drahý kov je dle jeho názoru připraven na to, aby zahájil silnou rally, která by jeho cenu mohla vynést až na úroveň 1200 dolarů za unci.

 

Newsletter