Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Pětiprocentní sazby a ještě silnější koruna? Co dnes čekat od ČNB

Klíčové body

  • Koruna včera testovala hranici 24,40 EURCZK a po pěti týdnech se obchoduje na předválečných hodnotách.
  • ČNB dnes znovu zvýší úrokové sazby. Trhy očekávají růst o 50 bazických bodů.
  • Německá inflace v březnu překonala hranici sedmi procent a výrazně předčila tržní očekávání.
Zdroj: Depositphotos

Předběžný odhad březnové inflace v Německu výrazně překonal tržní odhady. Ceny u našich západních sousedů rostly oproti únoru o 2,5 %, meziročně pak inflace překonala hranici sedmi procent. Finální statistika amerického HDP v posledním kvartále loňského roku byla revidována níže, tamní soukromý sektor v březnu vytvořil 455 tis. nových pracovních míst. V nabitém ekonomickém kalendáři dnes budeme upírat zrak směrem k České národní bance, která znovu zvýší úrokové sazby.

Včerejší dopolední obchodování přineslo posun domácí měny k hranici 24,40 za euro. Koruně se však ve zbytku dne nedařilo zisky udržet, a tak jsme byli svědky pohybu do strany v užším pásmu mezi 24,40 – 24,50 EURCZK. Od zásahů centrální banky proti oslabování koruny uplynul téměř měsíc. Za tu dobu koruna umazala již 80 % předchozích ztrát akumulovaných během výprodejní vlny mezi třetím únorem a druhým březnem letošního roku. Během tohoto měsíce koruna oslabila o téměř 8 % z více než desetiletého minima na úrovni 24,09 EURCZK, až po maximum na hodnotě 25,94 za euro.

Takto prudký návrat kurzu na předválečné úrovně pravděpodobně překvapil i Českou národní banku, pro kterou by právě nadále posilující koruna mohla hrát roli v rozhodování o intenzitě dnešního zvýšení úrokových sazeb ve smyslu pozvolnějšího utahování měnověpolitických podmínek. Peněžní trh momentálně počítá se zvýšením o 50 bazických bodů, což by znamenalo posun dvoutýdenní repo sazby na úroveň 5 %. FRA sazba 6×9 pak v průběhu týdne dokonce koketovala s pokračujícím růstem základní úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů do konce září.

Na základě aktuálně dostupných informací se dnešní půlprocentní hike jeví jako rozumné řešení, vyloučit však nelze ani razantnější zvýšení o 75 bodů. Na úrokovou stabilitu bychom vzhledem k předchozí rétorice ČNB nesázeli. Zvýšení o celý procentní bod dle našeho názoru vzhledem k vysoké míře nejistoty ohledně budoucího geopolitického vývoje také nepřipadá v úvahu.

Jakékoliv zklamání ohledně nastavení sazeb ve smyslu nižšího než očekávaného zvýšení by pro korunu znamenalo špatné zprávy. Naopak vyšší než očekávaný hike by pravděpodobně nevedl k tak prudkému pohybu ve směru silnější koruny. Překoupená koruna bude totiž náchylnější k případné korekci oproti případnému přiživení aktuální ziskové rally. Na čtyřhodinovém grafu se zároveň formuje divergence MACD, která je silným signálem pro obrat trendu. Jakékoliv zhoršení tržní nálady, nižší než očekávané zvýšení sazeb, případně holubičí tón guvernéra ČNB Rusnoka na tiskové konferenci mohou být pro korunu rizikem oslabení.

V posledních dnech koruně spolu s ostatními měnami regionu k silnějším hodnotám pomáhalo i posilující euro. To si vůči dolaru od začátku týdne připsalo již téměř 2 % zisků, když se dnes v ranních hodinách obchoduje v okolí 1,1160 EURUSD. Hlavní měnový pár včera nijak zásadně nereagoval na zveřejněná data a pokračoval v dozvuku prudkého pondělního pohybu.

Vedle měnověpolitického zasedání České národní banky dnes budeme sledovat maloobchodní tržby za únor a březnovou nezaměstnanost v Německu. Statistiku o nezaměstnanosti budeme sledovat i za celou eurozónu, v USA pak bude zveřejněn únorový  PCE cenový index a statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1167 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1058 do 1,1194 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,43 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,88 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,33 až 24,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,77 do 22,18 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter