Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Philip Morris loni zvýšil zisk, tržby naopak klesly

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemský tabákový lídr Philip Morris ČR zvýšil v roce 2015 konsolidovaný čistý zisk o 14 procent na 2,6 miliardy korun. Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH ve výši 10,9 miliard korun klesly o 22,7 procenta.  Při vyloučení vlivu měnového kurzu, v důsledku změny provozního modelu ve výrobě byly nižší o 22,5 procenta. Kvůli změně provozního modelu jsou ale údaje o tržbách meziročně neporovnatelné.​

„Růst našeho čistého zisku v roce 2015 byl zejména ovlivněn příznivým vývojem cen a vyššími objemy odbytu v České republice a na Slovensku, v důsledku vyššího celkového trhu v obou zemích a vyššího tržního podílu na Slovensku, které byly částečně eliminovány nižším podílem v České republice. Naše konsolidované tržby byly zejména ovlivněny změnou našeho provozního modelu ve výrobě od 1. ledna 2015“ uvedl András Tövisi, předseda představenstva Philip Morris ČR, pobočky Philip Morris International Inc., která zastřešuje podnikání na trhu v České republice a na Slovensku.

O výplatě dividendy se rozhodne na valné hromadě tabákové firmy 29. dubna. Představenstvo navrhuje výplatu hrubé dividendy z čistého zisku za loňský rok ve výši 920 korun na akcii, celkem 2,523 miliardy Kč. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendy je 22. duben 2016. Za předchozí rok akcionáři získali 880 korun.

Vláda chce snížit spotřebu tabáku do roku 2020 o desetinu

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera výsledky hospodaření vesměs naplnily očekávání. Zatímco na úrovni tržeb překonaly odhady, u zisku mírně zaostaly. „Ze zveřejněných údajů plyne, že pokračují dlouhodobé trendy, kdy společnost ztrácí podíl na českém trhu, zatímco jej zvyšuje na Slovensku. Vzhledem k tomu, že jsme čekali vyšší zisk, očekávali jsme dividendu na úrovni 1000 Kč za kus, zatímco navrhovaná dividenda činí 920 Kč,“ dodal Frayer. 

Firma uvedla, že celkový trh cigaret loni vzrostl o 1,7 procenta v České republice a o 0,9 procenta na Slovensku. Tržní podíl na trhu s cigaretami poklesl o 1,5 procentního bodu v České republice a na Slovensku o 1,9 procentního bodu. Objem odbytu vzrostl o 2,1 procenta v České republice a o 4,2 procenta na Slovensku.

„Přestože náš tržní podíl v České republice byl nepříznivě ovlivněn zejména pokračujícím poklesem našich místních značek a značky Red & White, toto bylo částečně eliminováno vyšším podílem značek L&M, Philip Morris a Chesterfield. Růst značek L&M a Philip Morris byl především podpořen pokračujícím úspěchem produktových inovací v rostoucí kategorii cigaret v užším formátu a s kapslí uvnitř filtru, jako jsou L&M Loft 2 in 1, L&M Sea Blue a Philip Morris Fresh Caps. Růstu značky Chesterfield napomohla optimalizace portfolia našich značek prostřednictvím migrace všech klíčových variant značky Red & White do značky Chesterfield v září 2015,“ dodal Tövisi.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1100 lidí v celé ČR.

Newsletter