Philip Morris se daří obracet vývoj na klíčových trzích

Tabáková skupina Philip Morris International, pod kterou spadá také tuzemský Philip Morris ČR, ve třetím čtvrtletí roku zisku na akcii 1,39 dolaru i tržeb 7,86 miliardy dolarů nad očekáváním trhu.

Celkový kvartální zisk klesl o 8 procent na 2,15 miliardy dolarů pod tlakem nižšího prodaného objemu cigaret na zahraničních trzích a vývoje měnových kurzů. Pokles příjmů bez spotřební daně dosahuje jednoho procenta. Také celkové dodávky cigaret se snížily o necelé jedno procento na 222,3 miliardy kusů.

Do regionu zahrnujícím východní Evropu, Blízký východ a Afriku se dodávky PMI snížily o necelé procento, stejně jako do Evropské unie. Skupině se ale daří stabilizovat nebo zvýšit tržní podíl na části klíčových trhů, například v Argentině, Francii, Německu, Itálii nebo Rusku. Platí to i pro Českou republiku.

Celkový cigaretový trh v EU klesl ve 3Q14 o 3,4 procenta, k růstu meziročně obrátil trh v Německu či Itálii. U značky Marlboro došlo meziročně k růstu tržního podílu na 19,1 z 18,9 %.

Firma v září zvýšila dividendu o 6,4 procenta na anualizovaných 4,00 USD na akcii a spolu s výsledky uvádí, že cílový 65% dividendový výplatní poměr bude letos překročen. Na zpětný odkup akcií PMI vynaložila ve čtvrtletí 750 milionů dolarů na odkup 8,9 milionů akcií na průměrné ceně 84,54 USD/akcie. Cílem zůstává pro letošek objem 4,0 mld. USD.

PMI revidovala výhled očištěného zisku na akcii pro letošek na 4,76 až 4,81 USD při vyloučení měnových vlivů. Pro rok 2015/2016 pak má stanoven 4-6% růst čistým tržeb a 8-10% růst očištěného zisku na akcii.

PMI je druhým globálně největším prodejcem cigaret na světě po čínském státním podniku China National Tobacco Corp. Jeho americkým partnerem je Philip Morris USA, jehož vlastní společnost Altria. Ta vyčlenila Philip Morris International, zastřešující zahraniční byznys, do samostatné firmy v roce 2008.

České dceřiné firmě Philip Morris ČR se sídlem v Kutné Hoře vzrostl v pololetí meziročně čistý zisk o 23,4 procenta na 1,1 miliardy Kč. Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšily o 6,2 procenta na 6,4 miliardy Kč. 

Newsletter