Pimco: Vyšší sazby v září, trh bondů však není připraven

Jedna z největších a celosvětově nejznámějších investičních společností, PIMCO, sází v otázce prvotního zvýšení amerických krátkodobých sazeb na září. I tak je ale analytické oddělení firmy přesvědčeno, že především ten dluhopisový trh není na takový krok dostatečně připraven.

PIMCO, které spravuje světově největší dluhopisový fond na světě, v poslední době mění strategii a začíná postupně prodávat především ty krátkodobé americké státní dluhopisy. Jak řekl Mihir Worah, portfolio manažer firmy, jsou to právě krátkodobé výnosy, reprezentovány krátkým koncem výnosové křivky, které jsou z hlediska citlivosti na změny úrokové politiky nejzranitelnější, jakmile Fed navýší svůj hlavní benchmark.

„Z hlediska dluhových instrumentů je naším nejaktuálnějším tipem „underweight“ u krátkodobých Tresuries,“ řekl pro agenturu Bloomberg Worah. „Z hlediska porovnání se zbytkem trhu jsme v otázce zvyšování amerických sazeb mnohem více jestřábí. Sázíme na září. Odhad trhu pro tento měsíc se pohybuje na úrovni pravděpodobnosti 30 až 35 %. My věříme v 70 až 75 %. Podle nás se už i sám Fed chce konečně zvednout z technické nuly,“ dodal manažer.

Podle výzkumu americké banky Morgan Stanley se očekávání trhu mění poměrně rychle. Ještě před měsícem byli sledování obchodníci přesvědčeni, že zvýšení sazeb přijde v září. Aktuální výzkum však ukázal, že většina z nich svá očekávání posunula a sází tak až na prosincové zasedání měnového výboru Fedu.

Bernanke: Nízké sazby tu nebudou věčně

Evans (Fed): Není zatím důvod zvyšovat sazby, spíš až v prvním pololetí 2016

Faber: Fed letos sazby nezvedne

Newsletter