Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Piva Lobkowicz na pražské burze: Nástup vlažný, J&T čeká růst

Akcie Pivovarů Lobkowicz (PLG) dnes vstoupily na pražskou burzu. Krátce po startu posílily na 163 korun při upisovací ceně 160 korun na akcii a tržní kapitalizaci 1,87 miliardy korun. Další vývoj je zatím vlažný, kolem 162 korun při zobchodovaných 10,7 milionu korun.

Standardní obchodovatelné množství titulu bylo stanoveno na 2 tisíce kusů, tedy aktuálně zhruba 324 tisíc korun. Rozpětí mezi nákupem a prodejem je omezeno na nejvýše čtyři koruny. Dnešní minimum zatím padlo na 158,90 Kč, maximum pak na 163,50 Kč.

Pozorně sledována bude likvidita na titulu. V následujících několika dnech bude spojena s úvodním efektem IPO. Krok stávajících akcionářů, kteří se rozhodli IPO nových akcií prodejem svých podílů na 160 korunách zatím nedoprovodit, může značit na jedné straně slabý zájem trhu, na druhé ale naopak přesvědčení stávajících investorů o (blízce) budoucím růstu titulu a pozdějším prodeji na vyšší ceně. Připomeňme, že původně byla v emisi nejvyšší cena pro drobné investory shora omezena 175 korunami, nakonec došlo na úpis jak institucionálním tak drobným investorům po 160 korunách, tedy na nominální ceně akcie.

Otázkou je, zda se stávající investoři, při pozvolném růstu titulu na vyšší úrovně, přeci jen nerozhodnou své podíly uvolňovat. To by posilovalo stranu nabídky proti poptávce a brzdilo růst titulu či jej tlačilo níž. Otázkou je opět případný náraz na likviditu.

Pivovary Lobkowicz na pražské burze doplní konzervativnější část titulů a segmentově nedávno na burzu vstoupivší titul Stock Spirits. Atraktivitu v budoucnu posílí dividenda, nyní sázka na růst titulu a její budoucí výplatu. Avizován je výplatní poměr mezi 40 až 70 procent čistého zisku počínaje výsledkem roku 2016.

J&T stanovila na titulu cílovou cenu 215 korun za akcii. „Z pohledu budoucích minoritních akcionářů považujeme konečný způsob provedení IPO za příznivý jak z pohledu stanovené ceny, tak z pohledu toho, že neochota majoritních akcionářů prodat část svých podílů za tuto cenu svědčí o jejich důvěře v budoucí hospodaření,“ konstatoval mimo jiné analytik J&T Milan Lávička.

IPO Pivovarů Lobkowicz: Jen nové akcie, jen za 160. Neúspěch, zní od analytiků

Pivovary Lobkowicz míří na burzu. Svěží vítr nebo spadne pěna?

Vstup pivovarnické skupiny na pražskou burzu je podle jejího šéfa Petra Koblice významným krokem. „Spousta mezinárodních investorů se mě ptá, proč se na pražské burze neobchoduje nejtradičnější český produkt jako je pivo. Teď konečně máme odpověď, že se nějaký pivovar obchoduje,“ řekl ČTK. V 90. letech se na burze obchodovaly také akcie dalších velkých pivovarů. V průběhu takzvané třetí vlny kupónové privatizace byly však prodány většinou polostátními fondy nadnárodním korporacím.

„Ty velké značky, které všichni známe z obchodů, se na pražskou burzu nikdy nevrátí,“ poznamenal. Tři z pěti největších výrobců piva v Česku patří velkým zahraničním skupinám. Kromě Pivovarů Lobkowicz je výjimkou ještě Budějovický Budvar, který zůstává v rukách státu.

Společnost podle svého šéfa Radila díky emisi dostala potřebné prostředky na svůj další rozvoj. „Už rozvíjíme a začínáme realizovat naše prorůstové plány, to znamená růst v sudovém segmentu českého pivního trhu,“ uvedl mimo jiné. Firma chce v blízké budoucnosti investovat do získání zhruba stovky nových restaurací a hospod, které by měly přejít od konkurence na její piva.

Skupině Pivovary Lobkowicz v loňském roce mírně vzrostly tržby z 1,157 na 1,159 miliardy korun. Výstav uskupení, do něhož patří sedm regionálních pivovarů, naopak klesl o 1,5 procenta na 854.000 hektolitrů zlatavého moku. V dosavadním průběhu letošního roku výroba skupiny roste. Za období od ledna do dubna ze meziročně zvýšila o 9,5 procenta na 273.000 hektolitrů.

Pražská burza celkově obchoduje kolem nuly v rozmezí desetiny procenta. Před finančními výsledky za první čtvrtletí roku o výrazných bezmála 5 procent roste titul realitní skupiny Orco. Ta má čísla zveřejnit dnes po závěru evropského obchodování. Nemecké Orco, nově GSG Group, oznámilo některé akcionářské podíly před dnešní valnou hromadou – 7,03 % v rukou Alchemy, 25,30 % v rukou Gamala Limited, za kterou stojí Radovan Vítek.

Newsletter