Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Pivo místo peněžního výnosu? Proč ne

Jak v dnešním světě naložit s volnou hotovostí? Příležitostí je dost, stačí si jen vybrat. Ale co? Spořící a termínované účty jsou v prostředí nízkých sazeb naprosto neatraktivní. Státní dluhopisy jsou sice bezpečné, ale co se týče výnosu, jsou na tom stejně mizerně jako zmiňované bankovní účty. Pak se nabízí možnost akcií. Jenže kterou vybrat v té obrovské záplavě různých společností a různých odvětví?

Možnou alternativou jsou i dluhopisy firemní. U nich jsou, na rozdíl od těch státních, výnosy nadále mnohem zajímavější, jelikož se jich (prozatím) nedotklo žádné opatření typu programu kvantitativního uvolňování. Jinou možností, byť ne tolik známou, jsou pak dluhopisy naturální. V jejich případě nedostává investor peníze na účet, nýbrž konkrétní produkt či komoditu do vlastních rukou. Poslední firmou, které se rozhodla přijít na trh s tímto ne tak obvyklým instrumentem je skotský pivovar Innis & Gunn Brewing. A v čem jiném by Vás měl minipivovar vyplácet, než v tom, co umí nejlépe – tedy v pivě.

Innis & Gunn Brewing je pivovar ležící na území Edinburghu. Na trhu není žádným nováčkem, jelikož funguje již od roku 2003. Letos se však firma rozhodla opustit koncepci výroby piva v externích pivovarech a založit si svůj vlastní, kde by veškerá výroba probíhala pod jednou střechou. K tomu jsou však potřeba finanční zdroje. Společnost se rozhodla využít prostředí nulových, někde dokonce záporných, úrokových sazeb a oznámila emisi vlastních firemních dluhopisů, jejichž kupóny budou vypláceny klasicky v librách nebo v pivě.

Firma plánuje emisi tzv. „BeerBonds“ o hodnotě 3 milionů liber. Investoři budou mít možnost výběru mezi instrumentem, jehož pravidelný roční kupón bude dosahovat 7,25 % nebo si zvolit výplatu v láhvích piva. Ve druhém případě se pak dle firmy velikost kupónu dostane v přepočtu až na 9 %. Počáteční investice do bondu pak začíná na 500 librách.

„Pivní dluhopis má za cíl přilákat fanoušky menších pivovarů, kteří se chtějí podílet na tom, aby naše společnost dokázala vybudovat plnohodnotný pivovar,“ řekl ve svém oficiálním vyjádření ředitel Innis & Gunn Brewing, Dougal Gunn Sharp. „Naše značka se uchytila, tím pádem je čas shromáždit naše aktivity pod jednu střechu,“ přepisuje jeho slova server Scotsman.

Z hlediska načasování je tento krok ideální. Celosvětová obliba piva z minipivovarů neustále roste. Dokazují to i sama čísla, minulý rok prodala Innis & Gunn Brewing 20 milionů lahví piva, přičemž 71 % z nich bylo určeno na export. Největší oblibě se zlatavý mok této značky těší ve Švédsku, v Kanadě se dokonce stal nejoblíbenějším britským pivem.

Kolik kalorií má pivo? EU to řekne na láhvi

Co říká cena piva o evropské ekonomice

Newsletter