Pivovarům Lobkowicz loni mírně klesly tržby

AKTUALIZOVÁNO – Skupině Pivovary Lobkowicz Group (PLG) loni klesly celkové tržby meziročně o 1, 2 procenta na 1,12 miliardy korun a tržby z prodeje piva se snížily o 0,6 procenta na 1,12 miliardy korun. Ke stagnaci podle skupiny dochází i přes nárůst celkových objemů prodeje a zdražení. Významným vlivem je pokračující přesun prodejů ze segmentu restauračních zařízení do segmentu řetězců.

Ostatní výnosy, které zahrnují výnosy z prodeje sladu a nealkoholických nápojů poklesly o 9,5 procenta na 69,7 milionu korun.

Tržby z prodeje piva v České republice v porovnání s rokem 2014 vzrostly na 926 milionů Kč. Růst tržeb v roce 2015 ovlivnily rostoucí objemy i růstem průměrných cen.

Tvrdík je v dozorčí radě Pivovarů Lobkowicz

Naopak u exportních prodejů skupina zaznamenala poklesy. Podstatná část poklesu prodejů se udála v segmentu klíčových zákazníků. Zejména u dodávek do Polska, kde byly ukončeny dodávky v kartonovém balení s nízkou marží. Celkový objem dodávek do Ruské federace poklesl v roce 2015 téměř o polovinu. Na Slovensku došlo v průběhu roku 2015 ke změně hlavního distributora, což mělo mírně negativní vliv na výši prodejů, dlouhodobě by tento krok měl být již pozitivní. Nejvýznamnějšími exportními trhy pro PLG zůstávají Slovensko a Německo.

Skupina uvedla, že v letošním roce bude i nadále pokračovat v posilování pozic v domovských regionech s důrazem na prodej sudového piva. V oblasti exportu bude pokračovat zaměření na rozvoj kvalitní distribuční sítě a spolupráci s obchodními partnery, kteří mají dlouhodobý potenciál růstu a poskytují komplexní podporu svěřeným značkám. V oblasti rozvoje nových trhů je kladen důraz především na čínský trh.

Číňané, J&T a Radil takřka plně ovládnou Pivovary Lobkowicz

Koncem února byl uveřejněn nabídkový dokument pro dodatečnou nabídku převzetí akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group. Společnost Lapasan, která je většinovým vlastníkem skupiny PLG, pravděpodobně zvýší podíl v pivovarech na 98,07 % ze současných 79,4 %. Zhruba pětinový podíl získala od minoritních akcionářů v rámci povinné nabídky převzetí za cenu 208 korun za kus.  Závaznost nabídky převzetí končí 30. května.

Většinový 70procentní podíl ve společnosti Lapasan drží čínská skupina CEFC, dvacetiprocentní podíl má společnost J&T Private Equity Group, deset procent pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil.

Pivovary Lobkowicz Group jsou čtvrtou největší pivovarnickou skupinou podle tuzemských prodejů a pátou podle celkové produkce. Pivovary Lobkowicz Group tvoří sedm regionálních pivovarů v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku, Kláštěře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod.

Newsletter