Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Pivovary Lobkowicz ovládne čínský investor s J&T a šéfem Radilem

Většinový podíl v pivovarnické skupině Pivovary Lobkowicz Group ve výši 79,4 % kupuje společnost spoluvlastněná čínskou CEFC Investment (Europe) Company a.s., společnost ze skupiny J&T  a generální ředitel PLG Zdeněk Radil. Oznámila to dnes firma. Celková hodnota transakce činí 1,9 miliardy korun. Zdeněk Radil má zároveň předkupní právo na další 10% podíl od CEFC.

Vypořádání transakce proběhne 14. 9. 2015 za podmínky, že do té doby bude zaplacena celá kupní cena. Ve funkci generálního ředitele PLG zůstává Zdeněk Radil. „Akvizice tak posiluje roli současného managementu a zároveň přináší skupině nové možnosti expanze,“ uvedla firma v prohlášení.

Tento majoritní podíl si rozdělí CEFC Investment (Europe) Company a.s. podílem 70 %, společnost ze skupiny J&T Private Equity Group podílem 20 % a Zdeněk Radil podílem 10 %.

„Skupina Pivovary Lobkowicz Group je čtyřkou na českém pivním trhu a reprezentuje tradiční produkci kvalitního českého piva. Naší hlavní prioritou je výroba poctivého řemeslného piva, které u našich zákazníků sklízí stále větší úspěch. Zapojením investiční skupiny CEFC se nám navíc otevírají nové možnosti výrazného posílení na asijských trzích,“ řekl k transakci v oficiálním sdělení Zdeněk Radil, generální ředitel a spolumajitel skupiny Pivovary Lobkowicz Group.

Noví vlastníci dle něj mají plnou důvěru v současný management a nastavenou novou strategii firmy. „Pivovary Lobkowicz chtějí zůstat jedním z lídrů pivovarnického trhu v České republice a dále posilovat svou tržní pozici. Na současném a budoucím růstu firmy a zvyšování ziskovosti se mohou podílet kromě nového vlastníka i ti stávající minoritní akcionáři, kteří si ponechají své akcie i do budoucna,“ uvedla firma v prohlášení.

„Respektujeme tradici českého pivovarnictví a piva, které je v české kultuře silně zakořeněné. České pivo dosahuje prvotřídní kvality a světového věhlasu. Vstup do skupiny Pivovarů Lobkowicz je pro nás zajímavou investiční příležitostí a také symbolickým vyjádřením našeho zájmu v ČR dlouhodobě úspěšně působit. Netajíme se také ambicí tímto krokem významně posílit export českého piva do Číny,“ uvedl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo.

CEFC v pátek informovala o koupi fotbalové Slavie. Číňané budou mít v klubu 60 procent, zbytek získá Jiří Šimáně, spolumajitel firmy Travel Service. Vedle toho minulý týden oznámila koupi Martinického paláce na Hradčanském náměstí, budovy Živnobanky v Praze a zvýšení svého podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance z pěti na deset procent. Dnes CEFC informovala o plánu převzít téměř 50 procent v letecké společnosti Travel Service a o vstupu do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media.

CEFC China Energy Company Limited je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, UAE, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku. CEFC byla zařazena do TOP 500 firem světa. Opakovaně byla zařazena mezi TOP 10 nejvlivnějších společností ČLR.  Od roku 2013 rozdělila do charitativních a kulturních aktivit přes
2 miliardy korun a poslední 4 roky byla oceněna jako jeden z TOP 10 největších charitativních dárců Číny. CEFC se rozhodla expandovat do Evropy a Českou republiku si vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit.​

J&T Private Equity Group Limited je významný evropský investor aktivní především v oblastech energetiky a průmyslu, realit, médií, sportu, cestovního ruchu, či vědy a výzkumu. J&T Private Equity Group Limited byla založena na konci roku 2013 po oddělení mimobankovních aktivit finanční skupiny J&T, která vznikla roku 1994.

Pivovary Lobkowicz Group, a.s. jsou čtvrtou největší českou pivovarnickou skupinou podle tuzemských prodejů a pátou podle celkové produkce. Skládají se ze sedmi regionálních pivovarů v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černá Hoře, které se nacházejí na území Čech a Moravy. V souladu s příklonem spotřebitelů ke kvalitnější a rozmanitější nabídce piva, skupina produkuje rozsáhlé portfolio různých druhů piva, které se od sebe liší širokým spektrem chutí. Při výrobě klade důraz na původní receptury a používání těch nejkvalitnějších surovin. Skupina v současnosti nabízí 70 značek piva. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora, Uherský Brod.  Kromě tradičního piva jako je světlý ležák, nabízí skupina širokou škálu pivních specialit – od polotmavých piv a piv s vyšším obsahem alkoholu, až k tmavým ležákům a nealkoholickým pivům. Skupina rovněž nabízí řadu stále žádanějších svrchně kvašených piv typu IPA, ALE, pšeničné. Kromě piva jsou vyráběny i nealkoholické nápoje a stolní vody.

 

Newsletter