Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Planá naděje míru, první zvýšení amerických sazeb a silná koruna

Klíčové body

  • Česká koruna včera posílila o další procento a chvilkově se obchodovala za 24,60 EURCZK.
  • Americká centrální banka dle očekávání poprvé od roku 2018 zvýšila sazby.
  • Naděje o mírové dohodě rezonovaly s vyjádřením Putina.
Zdroj: Depositphotos

Středeční obchodování přineslo záživné chvilky. Po propadech akciových indexů na začátku týdne jsme sledovali silný obrat a několikaprocentní zisky. Dobrá nálada panovala i na devizovém trhu. Koruna během týdne posílila o 5 %, euro mělo navrch vůči dolaru. Americká centrální banka poprvé od roku 2018 zvýšila sazby a představila novou prognózu.

Koruna od rána konstantně posilovala. V odpoledních hodinách si pak v rámci dne připsala 25 haléřů intradenních zisků, když poskočila až k hranici 24,60 EURCZK. K této úrovni se koruna bleskově posunula z okolí oblasti 24,70 EURCZK, když server Financial times uvedl, že dle tří účastníků mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou došlo k výraznému posunu, včetně vytvoření 15bodového mírového plánu. Ten by měl obsahovat podmínky obou stran, mezi které by mělo patřit například stažení ruských vojsk z ukrajinského území a zřeknutí se snah o vstup Ukrajiny do NATO.

Tuto zprávu trhy přijaly dle očekávání pozitivně. Vzhledem k včerejším vyjádřením ruského prezidenta Putina je ale tato naděje možná jen planý poplach. Putinův tón byl velmi rezolutní a jakákoliv možnost ústupků Ruska podle jeho projevu není na programu. Jeho vybrané výroky zněly následovně: Dosáhneme veškerých našich cílů. Západ si myslí, že Rusko ustoupí, ale Západ nerozumí Rusku. Globální dominance Západu se blíží ke konci. Rusko si tak „mírovým jednáním“ možná jen kupuje čas na posilení své ofenzívy. Nicméně to je čistá spekulace.

Trhům je však slovo spekulace prakticky vlastním, a tak tyto varianty patřičně odráží i cenový vývoj. Překoupená koruna v odpoledních hodinách korigovala předchozí zisky a přehnaný optimismus posunem do oblasti 24,70 EURCZK. Po prudkém posilování pak vytvořila překoupená koruna vzorovou divergenci na hodinovém grafu. Pro její potvrzení budeme čekat na opuštění klesajícího trendového kanálu, který definoval obchodování od 8. března. Pokud kurz tuto rezistenci ve smyslu horního pásma medvědího trendového kanálu poruší, můžeme být svědky posunu zpět do oblasti 25,00 za euro ještě do konce týdne. V opačném případě domácí měně v dalších ziscích bude bránit rezistence v oblasti 24,50 EURCZK.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Hlavní událostí včerejšího dne bylo zasedání americké centrální banky. Fed dle očekávání poprvé od konce roku 2018 zvýšil úrokové sazby. Hlavní sazba Fedu se tak momentálně nachází v pásmu 0,25-0,5 %. Nová prognóza pak ukazuje dalších 6 zvýšení po 25 bazických bodech v průběhu letošního roku. To je prudký posun oproti prosincové prognóze, která čekala celkem trojí zvyšování sazeb v roce 2022 namísto aktuálních sedmi hiků. O včerejším zasedání jsme podrobněji psali zde. Dolar na večerní dění reagoval oslabením a vůči euru se posunul k 1,1050. Pod touto hranicí se obchodoval i v průběhu asijské seance. Tržní reakce tak nebyla nijak výrazná. Dnes se budou zraky ubírat více na Evropu, kde bude zveřejněna finální únorová inflace za eurozónu. Trhy čekají, že ceny v zemích platících eurem rostly meziročně o 5,8 % a meziměsíčně pak o 0,9 %. Ve 13:00 nás pak čeká zasedání Bank of England, která téměř jistě zvýší sazby na úroveň 0,75 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1034 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,36 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0928 do 1,1086 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,68 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,37 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,50 až 24,86 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,19 do 22,71 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter