Platy šéfů rostou, typický CEO loni vydělal 10,8 milionu USD

Platy šéfů největších společností v loňském roce stouply o 4,5 procenta. To je téměř dvojnásobek zvýšení platu typického Američana a o hodně víc, než investoři dostali z akcií firem, což byla „velká tučná nula“. Typický generální ředitel v indexu S&P 500 loni včetně bonusů, odměn a dalších kompenzací vydělal 10,8 milionu dolarů. Předloni byl medián 10,3 milionu dolarů, ukázal průzkum firmy Equilar pro agenturu AP.

Průzkum zahrnoval 341 generálních ředitelů, z toho bylo 17 žen, které si ale v průměru vydělaly 18 milionů dolarů. U 324 mužů byl medián 10,5 miliardy dolarů. Nejvyšší částky pobírali šéfové zdravotnického sektoru, kde medián dosáhl 14,5 milionu dolarů. V případě sektoru utilit to bylo 9,3 milionu dolarů, což je nejméně z průmyslových sektorů ve studii.

Šéfové firem se sídlem v New Jersey vydělali více než ostatní, a to 20,7 milionu dolarů. Následují ředitelé firem z New Yorku s průměrným platem 14,5 milionu dolarů.

Nárůst jen u mediánu, tedy u částky 468 449 dolarů, je desetkrát vyšší suma, než si vydělá průměrný Američan za rok. Ten si loni týdně vydělal 809 dolarů, předloni to bylo 791 dolarů. „S inflací, která je pod dvěma procenty, proč,“ ptá se Charles Elson, ředitel John L. Weinberg Center for Corporate Governance z University of Delaware.

 

 

Dle průzkumu byl loni nejlépe placený šéf firmy Expedia Dara Khosrowshahi. Ten si přišel na téměř 95 milionu dolarů. Většina z této částky byla z opcí, a to na základě nové pětileté smlouvy. Dostane část těchto opcí, jež mají nyní cenu více než 30 milionů dolarů, jen v případě, že se mu podaří dostat akcie firmy v průměru na 170 dolarů v době jeho kontraktu, který končí v září 2020. Akcie Expedie ve čtvrtek uzavřely na úrovni 111,82 USD za akcii.

„Toto je skvělý příklad, jak má vypadat plán vyrovnání pro generálního ředitele,“ uvedla mluvčí Expedie Sarah Gavinová. „Khosrowshahi opravdu vedl firmu v obratu, je to o něm, dál vrací skutečnou hodnotu zákazníkům, partnerům a akcionářům v průběhu příštích pěti let,“ dodala.

Akcionáři firmy Viacom ztratili v posledním fiskálním roce, který skončil v září, 42 procent. Generální ředitel firmy Philippe Dauman navzdory tomu vydělal 54,1 milionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 22 procent. Hodně z toho bylo díky prodloužení smlouvy, která zahrnoval akcie a opce v průběhu několika let. Bez prodloužení kontraktu by se jeho plat snížil o 16 procent.

Newsletter