Plosser: Časovaná bomba Fedu má rozsah 2,5 bilionů dolarů a kdykoli může spustit inflaci

Pokud si Fed rychle neporadí s třaskavinou v podobě dvou a půl bilionu dolarů, které drží kvůli svému QE, riskuje jejich uvolnění do ekonomiky a prudký růst inflace s vážnými dopady. Před takovým scénářem varuje Charles Plosser, prezident lokálního Fedu ve Filadelfii. Jako jeden z jestřábů v americké měnové autoritě upozorňuje, že tyto prostředky jsou kdykoli uvolnitelné skrze půjčky firmám i domácnostem.

Objem dvou a půl bilionu dolarů Fed do své bilance dle Plossera dostal skrze bezprecedentní politiku odkupů amerických státních dluhopisů a hypotékami jištěného sekundárního dluhu (Treasuries a MBS) v rámci programu kvantitativního uvolňování, známého jako QE, nyní postupně tlumeného v jeho třetí generaci. „Tyto rezervy nyní zahálejí ve Fedu, protože poptávka po úvěrech je stále velmi nízká a oživení ekonomiky nejchabější od Velké Deprese,“ říká Plosser s tím, že tedy v tuto chvíli tyto rezervy nejsou zdrojem inflačních tlaků.

„Jakmile se ale úvěrová aktivita zvedne a tyto rezervy začnou proudit do reálné ekonomiky, máme problém s inflací. V důsledku Fed může být donucen zvýšit sazby mnohem dříve, než by sám chtěl a ekonomika potřebovala,“ tvrdí Plosser. A dodává, že v minulosti Fed problém řešil prostě tím, že takové nadbytečné rezervy nevytvářel. „Banky pak nemohly lehkovážně půjčovat a neměly prostor roztočit inflační spirálu,“ uvádí šéf filadelfské pobočky Fedu.

Teď ale rezervy již byly vytvořeny a Fed dle Plossera musí vehementně přemýšlet, jak tyto zdroje zase odčerpat. „Mojí obavou je, že pokud (my – Fed) zareagujeme pozdě, dopady budou mnohem vážnější, než tomu bylo kdykoli dřív. „Tok těchto rezerv k bankám musí zůstat pod naší kontrolou,“ dodal s tím, že příliš pomalé konání dovolí vylétnout inflaci, příliš rychlé srazí růst ekonomiky Spojených států. „A jestli jste se zabývali minulými rozhodnutími a kroky Fedu, zjistíte, že konal vždy pozdě,“ obává se Plosser.

Plosser spočítal, že v momentě, kdy Fed zřejmě – dle současného nastavení – opustí své poslední QE, celkové rezervy dosáhnout objemu 4,5 bilionu amerických dolarů. Samozřejmě historického maxima.

Vysokého objemu rezerv Fedu se obává také šéf regionální pobočky v New Yorku William Dudley. Ten má ale větší strach z příliš rychlého odčerpání těchto zdrojů, než zaostání, uvedl pro MarketWatch. 

Newsletter