PMI na minimu za 40 měsíců svědčí o poklesu české výroby

AKTUALIZOVÁNO – Podmínky ve zpracovatelském sektoru v České republice se v červenci zhoršily již šestý měsíc v řadě. Index PMI klesl na 49,3 bodu z červnových 51,8 bodu a dostal se tak na 40měsíční minimum, uvedla dnes společnost Markit Economics. Analytici v anketě Bloomberg očekávali hodnotu 52,5 bodu.

Index se tak poprvé od dubna 2013 dostal pod úroveň 50 bodů. Předělem mezi růstem a poklesem je právě hranice 50 bodů. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.

„Podle červencových výsledků průzkumu PMI čeští výrobci zaznamenali nejhorší měsíc od března 2013 a výkon českého zpracovatelského sektoru klesl pod práh 50 bodů. Ekonomický výkon po dlouhé odmlce zbrzdilo hned několik protivětrů. Projevilo se to v prvním poklesu objemů celkových zakázek i výroby za více než tři roky,“ uvedl ekonom u společnosti Markit Samuel Agass.

Dodal, že ke zklamání navíc přispělo nejmenší zvýšení počtu pracujících za 34 měsíce a první pokles nedodělků od května 2013. Po záviděníhodném období růstu v několika posledních letech budou firmy doufat, že červencová data PMI jsou jen nepatrným výkyvem ve výkonu.

Hlavní analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda dodal, že vzhledem k pokračujícímu útlumu tuzemského průmyslu se jako opodstatněné jeví letošní postupné snižování odhadu celkového růstu tuzemské ekonomiky v roce 2016, k němuž se uchylují jako přední české, tak zahraniční instituce.

Výrobci zpracovatelského zboží v červenci zaregistrovali snížení objemu výstupu poprvé od března 2013. Pokles se navíc odrazil i v propadu zásob hotových výrobků.

Za nižší produkcí byla slabá poptávka, na kterou poukázal první pokles nových zakázek po 37 měsících nepřetržitého růstu. Účastníci průzkumu spojili aktuální pokles s vyšší konkurencí na trhu. Nové exportní zakázky během července také poklesly, a to poprvé od května 2013. Někteří respondenti se ve spojitosti s poklesem celkového zahraničního obchodu zmínili o nižším odbytu v Rusku a na Slovensku.

Vzhledem k menšímu počtu nových projektů se výrobním firmám v ČR v červenci dařilo dokončit rozpracované zakázky. Zaměstnanost se zvýšila 39. měsíc v řadě, ale tempo růstu pokleslo na minimum od září 2013. „To potvrzuje zpomalující dynamiku zlepšování situace na trhu práce. V nadcházejících měsících tak i z tohoto důvodu lze čekat zvrat ve vývoji obecné míry nezaměstnanosti a její mírný vzestup, jenž přitom nebude dán pouze sezónností, tj. například přílivem čerstvých absolventů na trh práce,“ naznačil Kovanda.

Aktuální průzkumová data poukázala na první pokles nákupu vstupního materiálu v české výrobě po 35 měsících soustavného růstu. Pokles byl navíc druhý nejprudší od prosince 2012. Nižší nákupní aktivita se projevila v dalším poklesu výrobních zásob vstupů, který byl nejprudší za téměř tři a půl roku.

Newsletter