Po Bakalovi i šéf financí. Jelínek opustí NWR

Marek Jelínek rezignuje k 1. září na pozici finančního ředitele těžební společnosti New World Resources (NWR), majitele černouhelné firmy OKD. NWR to dnes oznámila v tiskové zprávě. Finančním ředitelem se poté stane dosavadní ředitel právního odboru Boudewijn Wentink. Firma dnes dále oznámila, že dosavadní výkonný ředitel OKD Dale Ekmark se k 1. lednu 2016 stane také výkonným ředitelem celé NWR.     

Představenstvo firmy NWR již na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala, po odchodu Jelínka v něm nezbude žádný Čech.     

Zdeněk Bakala končí v představenstvu NWR

NWR v letošním prvním čtvrtletí vykázala zisk 26 milionů eur (zhruba 712 milionů korun). Výsledek ale ovlivnila jednorázová položka v hodnotě 49 milionů eur, bez které by společnost ve čtvrtletí skončila ve ztrátě. Tržby společnosti v prvních třech měsících letošního roku meziročně klesly o 22 procent na 135 milionů eur.  

NWR je v zisku jen díky přecenění dluhopisů, tržby propadají  

Pokles tržeb firma dlouhodobě odůvodňuje klesajícími cenami uhlí a také menšími prodeji. Již dříve NWR uvedla, že letos plánuje snížit náklady o 80 milionů eur. Loni v říjnu dokončila firma kapitálovou restrukturalizací. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění akcionářských podílů.     

Česká stopa z NWR zatím nezmizí úplně, Zdeňku Bakalovi stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR. Zbytek NWR drží institucionální investoři a drobní akcionáři. Podle některých analytiků hodlá však možná NWR opustit úplně i Bakala.

Newsletter