Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Po stopách turecké investiční příležitosti

Investovat v dobách krize je takovým veřejným tajemstvím úspěšných investorů. Vždyť firmy jsou během zlých časů levnější mnohdy i o několik násobků.

Jak lze k investicím během krize přistupovat?

  1. Investovat do konkrétních firem, které mají nejlepší vyhlídky. Riziko zůstává vysoké, protože nikdo nedokáže říct, jak daná krize s firmou zacloumá.

  1. Investovat do jednotlivých odvětví, například skrze indexy.

  1. Investovat do veřejně obchodovaných fondů (ETF).

U třetí možnosti se zastavím. Veřejně obchodovaný fond je portfolio založené na akciích, komoditách, měnách dluhopisech či úrokových sazbách. To znamená, že skrze ETF investujete prakticky do ekonomiky celé země a své peníze máte diverzifikované v mnoha oblastech.

Pojďme to nyní vztáhnout na konkrétní situaci

Turecká lira utržila tolik silných ran, až začala být centrem pozornosti. Dozvuky pocítila jako první Evropská unie, což vedlo k posílení dolaru a tomu, že investoři dali od rizikových aktiv ruce pryč. Hlavní turecké indexy šly k zemi a po dubnovém uvalení nových obchodních cel ze strany USA (a jejich srpnovém zdvojnásobení) zažívaly volný pád.

Nebyla to ale krize, co akciové indexy táhlo dolů. Devalvace sice započala v moment, kdy Amerika uvalila cla, což nepochybně může metalurgický průmysl ovlivnit negativně, nicméně pro ostatní obory je levná lira příjemnou zprávou (ceny jsou rázem více kompetitivní).

Turecká ekonomika je proto nyní velmi podhodnocená a navzdory tomu, že některé indexy stále klesají, se nabízí příležitosti pro dlouhodobé investice.

Kde je turecká příležitost?

Když se objeví krize, centrální banky většinou sníží sazby, čímž stimulují inflaci a export a umožňují podnikům dosáhnout na levné půjčky. V Turecku se nicméně inflace vymkla kontrole a tamější vláda je na pokraji katastrofy. Na jedné straně potřebuje zastavit inflaci zvýšením úrokových sazeb, ale zároveň podat pomocnou ruku podnikům, což se dělá zcela opačně.

Turecká centrální banka, která je v rukou vlády, se nakonec rozhodla pro druhou možnost, což představuje dobrý signál pro akciové trhy. Pokud inflace zpomalí, bude toto rozhodnutí z dlouhodobého hlediska velice dobré.

Možná právě díky tomuto kroku jsme byli svědky nalití velkého množství peněz do jednoho z tureckých ETF. Fond nese název iShares MSCI Turkey ETF (TUR) a podle některých zdrojů do něj minulý týden přiteklo na 148 milionů dolarů.

Dáno do kontextu – jedná se o největší zahraniční investici od roku 2013. Velcí investoři zjevně vidí na tureckém trhu mnoho příležitostí.

Když vydělíme turecké HDP celkovou kapitalizací veřejně obchodovaných firem, jsme nyní na nějakých 15 procentech. Trh se považuje za přeprodaný v případě, že tento ukazatel klesne pod 50 procent. Turecký akciový trh je v současnou chvíli přeprodaný extrémně, což je velmi dobrý signál k nákupu.

Turecká ekonomika se do této situace dostala pouze třikrát od zrození akciového trhu a pokaždé se tento pád změnil v 30procentní růst, což dává znovu zelenou dobrému načasování pro nákup.

Z technické analýzy vyplývá, že současná rezistence fondu iShares se nachází okolo 22 dolarů. Jakmile se prolomí, můžeme očekávat růst k 33 či 35 dolarům.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter