Po Trumpovi a jeho první ženě šly tajné služby… Stb a Stasi

Složky označené jako „přísně tajné“ s krycími jmény jako „Slušovice“, „America“, „Kapitál“. Právě tyto dokumenty patřily Státní tajné bezpečnosti (Stb) a ministerstvu vnitra tehdejší Československé socialistické republiky. Týkaly se budoucího 45. prezidenta Spojených států Donalda Trumpa a jeho první ženy Ivany. S odkazem na informace německého deníku Bild to napsal server Business Insider.

Zvoleného prezidenta a jeho první manželku sledovalo německé Ministerstvo státní bezpečnosti, spíše známé jako Stasi, v roce 1970 a v 80. letech. Svědčí o tom dokumenty z archívů tajných služeb v Praze, které Bild na požádání získal. O případu informovala také Česká televize.

Dokumenty tajných služeb také obsahují výjezdní doložku pro Ivanu Trumpovou k opuštění Československa. Trumpova první žena se do své rodné země pravidelně vracela za svým dnes již zesnulým otcem Milošem Zelníčkem. Informátor s krycím jménem „Luboš“ v červnu roku 1977 nahlásil, že se Ivana v roce 1968 v Rakousku provdala za muže, který pracoval na čerpací stanici. Poté informoval, že emigrovala do Kanady, kde si vzala za muže Donalda Trumpa.

Ve složce se píše o předmanželské smlouvě, z níž vyplývá, že Ivana chce alespoň tři děti. Pokud by se manželství rozpadlo, počítá Trump pro ženu s náhradou ve výši jednoho milionu dolarů. Špion píše, že Trumpova firma je naprosto v bezpečné situaci z hospodářského hlediska, neboť dostávala zakázky od státu. Jeden další šťavnatý detail: „Výhodou je i jeho osobní vztah s americkým prezidentem a skutečnost, že je zcela osvobozen od daní na příštích 30 let.“

Zdroj s krycím jménem „Miloš“ pak 21. října 1988 napsal, že na Trumpa je vyvíjen tlak, aby kandidoval na prezidenta. Pokud jde o cestu Ivany do ČSSR, tak zdroj uvádí, že nějaký její chybný krok by měl nevypočitatelné důsledky pro postavení jejího manžela, který má v úmyslu kandidovat na prezidenta v roce 1996.

 

 

Může se to zdát jako utopie, ale Trump byl přesvědčen, že uspěje. Na jeho kandidaturu se čekalo po celá desetiletí. Podle zprávy s číslem 450/88 daroval Trump v roce 1988 demokratům i republikánům deset tisíc dolarů. Ve složce se tvrdí, že Ivana byla tehdy přesvědčena, že ve volbách vyhraje George Bush a měla pravdu.

Český historik Tomáš Vilímek Bildu řekl, že ze zašifrovaného dokumentu z roku 1979 vyplývá, že hovory mezi Ivanou a jejím otcem měly být nejméně jednou za rok odposlouchávány. Jejich pošta byla kontrolována. Tajná policie dokonce sledovala návštěvy dětí u jejich dědečka. Informátoři uvedli, že Ivana s dětmi v USA mluví česky a také kdo jsou přátelé a známí v ČSSR.

 

Newsletter