Pod poklesy napříč Evropou se podepsaly protiruské sankce. V Praze slábly finance

Pražská burza -0,38 % dnes společně s Evropou a Amerikou ztrácela. Index PX dnes zaznamenal pokles o 0,38 %, nedařilo se však celému regionu, kde rakouský ATX oslabil o 0,64 %, maďarský index -0,75 %, jediný polský WIG ve středoevropském regionu posiloval +0,26 %. Důvodem růstu polského WIGu byla těžařská skupina KGHM Polska Miedz +1,05 %, která tvoří většinové objemy. V západní Evropě probíhala vlna výprodejů, německý DAX poklesl o 1,07 %, francouzský CAC -1,21 %, španělský IBEX 1,22 % a italský FTSE MIB -2,21 %. Výrazné poklesy nezachránil ani britský FTSE -0,68 %.

EU a USA přitvrdily hospodářské sankce vůči Rusku, tamní trhy klesají

Evropské trhy byly dnes pod silným tlakem z důvodu dodatečných sankcí proti Rusku. Zámořské sankce jsou největšími, které byly vůči Rusku uvaleny, a dotýkají se největších firem z energetického a finančního průmyslu. Nedařilo se vůbec ropnému gigantu Gazprom -4,9 %, Rosneft padal o více než 6 % a z bankovního sektoru výrazně poklesla například Sberbank -6,18 %.

Čerpací stanice napadnou obchod Unipetrolu s Eni kvůli ovládnutí trhu a růstu cen

Na pražské burze -0,38 % byla dnes vidět lehce negativní nálada a Praha tak výprodejem navázala na evropské indexy. Nedařilo se akciím Unipetrolu -0,55 %. Čerpací stanice napadnou obchod Unipetrolu, v rámci kterého Unipetrol koupí od italského koncernu Eni podíl v České rafinérské. Akvizice může narušit hospodářskou soutěž. Energetický gigant ČEZ vzrostl o 0,39 % poté, co Jaderná elektrárna Temelín obnovila po týdnu dodávky elektřiny do rozvodné sítě. Akcie Fortuny rostly o 0,58 % poté, co společnost dokončila koupi provozovatele loterijních terminálů Intralot Czech. Nedařilo se akciím finančních titulů Erste -0,23 %, VIG -1,3 % a Komerční banky -0,55 %. Investoři dávali raději přednost defenzivním titulům Philip Morris +0,05 % a O2 +0,78 %, Pegas se obchodoval na nule.

Na německém DAXu výrazně oslabovala energetika E.ON -2,42 % a RWE -1,81 %, Lufthansa -2,37 % a Volkswagen -2,17 %.

MfD: Bakala odešel ze skupiny BXR. Chce investovat ve střední Evropě

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter