Izraelský technologický sektor je jeden z nejlepších na celém světě. Schopné programátory, inženýry a techniky Izraeli závidí kdejaká mnohonásobně větší země. Díky vysoké kvalifikovanosti se židovský stát stal jedničkou v pomyslném hledáčku těch největších technologických společností, které do něj přesunují horentní sumy svého kapitálu.
Faktem ale zůstává, že tato kvalifikovaná pracovní síla není neomezená. Z toho důvodu se nadnárodní korporace předhánějí v tom, která z nich poskytne svým pracovníkům vyšší mzdy a všelijaké nadstandardní pracovní bonusy. V honbě za tím nejlepším však některým zaměstnavatelům uniká, že se jen pár kilometrů od Izraele nachází další bašta talentovaných programátorů a techniků.
Na území Západního břehu Jordánu, který spadá pod Palestinskou samosprávu, je možné nalézt stejně kvalifikovanou pracovní sílu, která je k tomu ochotná pracovat za méně než její izraelští kolegové. Toho si všimly nejen místní technologické startupy, ale i světové společnosti jako Microsoft, Cisco Systems a Intel. Od rozhození pracovních sítí je neodradil ani několik desítek let trvající izraelsko-palestinský konflikt.
Centrem palestinských programátorů je především hlavní město Západního břehu Jordánu Ramalláh. Na tomto místě se nachází technologický hub, kam svou pozornost směřuje i společnost Mellanox Technologies podnikající v oboru síťových komponentů. Ta za posledních šest měsíců outsourcovala zhruba 60 % své činnosti právě do Ramalláhu. Podle slov Eyala Waldmana, výkonného ředitele Mellanoxu, už tato spolupráce probíhá pět let a ušetřila společnosti poměrně značnou sumu peněz.
Pravdou je, že se kooperace neobejde zcela bez problémů. Běžným jevem této oblasti je bojkot některého izraelského zboží, stejně jako zadržování palestinských daňových příjmů ze strany Izraele. I tak ale Waldman hodlá pokračovat, a to nejen kvůli úspoře nákladů.
To, že jeho firma dokáže spolupracovat s oběma stranami, považuje za pozitivní krok vzájemného sbližování. Jak sám řekl, „je potřeba najít společnou cestu, která k sobě oba národy přiblíží. Jakmile se tak stane, bude mnohem snazší dosáhnout míru,“ přepisuje jeho slova agentura Bloomberg.
Procesu sbližování však stále stojí v cestě poměrně obtížné překážky. Přechody mezi Západním břehem Jordánu a Izraelem jsou velice pomalé a mnohdy i nebezpečné. Proto většina pracovníků upřednostňuje komunikaci se zaměstnavatelem pomocí online programů jako je Skype či Hangouts. Svou roli hraje v neposlední řadě i strach. Podle Mohameda Hawáše, politického analytika z Birzeit University, mnozí Palestinci nechtějí, aby jejich okolí vědělo, že pracují přímo pro nepřítele.
Expanze technologického sektoru je pro Západní břeh klíčová. Data palestinského statistického úřadu ukazují, že tempo růstu hrubého domácího produktu tohoto území zpomalilo během třetího čtvrtletí 2014 na 2,7 % z předloňských 9 %. Nezaměstnanost regionu se pak nachází na 18 %. Desetina všech pracujících působí ve státní správě, která však díky nižším daňovým příjmům snížila platy na 60 % původní velikosti. Technologie jsou pak jediným exportním motorem, který sice postupně sílí, avšak stále dosahuje sotva třetiny celkového importu.
„Palestinci pracují v mnohých sektorech izraelské ekonomiky. Někteří jsou na to dokonce pyšní,“ řekl pro Blooomberg Hawáš. Podnikatelský sektor je dle něj jedním z faktorů, který napomáhá zúžit propast mezi oběma národy. Potvrzuje to i Tareq Maayah, výkonný ředitel palestinské mobilní společnosti Exalt Technologies. „Byli bychom rádi, pokud by se Palestině dostalo více pozornosti. Bohužel stále platí, že podnikání v naší zemi není žádná procházka růžovým sadem,“ řekl podnikatel.
Společnost Exalt zaměstnává 85 pracovníků, především jde o absolventy palestinských univerzit jako je Birzeit. Její klienti jsou výhradně ze zahraničí, jelikož domácí poptávka po technologiích je nulová. Své služby poskytuje Exalt především izraelským startupům či mezinárodním společnostem jako je Cisco. Do budoucna je pak v plánu současný počet zaměstnanců minimálně zdvojnásobit. Maayah totiž věří, že se vzájemná spolupráce znesvářených zemí bude postupně prohlubovat, až nakonec vymizí veškeré dosavadní ekonomické i politické překážky.