Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Podrobnosti z ECB a americká inflace nejvýš od února 2012

Euro bylo včera vůči dolaru nejslabší zhruba v době, kdy byl zveřejněn zápis z posledního jednání Evropské centrální banky (ECB). Kurz se krátce dostal na 1,1653 EURUSD, později se od této úrovně odrazil. Ze zápisu vyplývá, že k oznámení ukončení kvantitativního uvolňování centrální bankéře přiměl silný růst a postupně rostoucí inflační tlaky. Na tomto rozhodnutí přitom panovala široká shoda.

Z ECB Minutes dále vyplývá, že sazby by ECB zvedla pouze v případě, že inflace bude pokračovat v růstu směrem k dvouprocentnímu cíli.  ECB si každopádně všímá rostoucího obchodního napětí a uvádí, že rizika spojená s globálními faktory jsou stále výraznější. Také poslední data byla horší než ECB čekala. V případě inflace je ECB optimistická. Rizika pro ekonomický výhled se podle ECB nezměnila.

Mario Draghi a spol. v červnu rozhodli, že do září poběží kvantitativní uvolňování v měsíčním objemu 30 miliard euro. Poté, pokud data přicházející z evropské ekonomiky potvrdí střednědobý inflační výhled, dojde na osekání na 15 miliard, přičemž v tomto objemu by program měl běžet až do konce prosince.

Včera byla zveřejněna také inflace ve Spojených státech. Podle údajů amerického ministerstva práce index spotřebitelských cen zrychlil meziroční růst na 2,9 procenta z květnových 2,8 procenta, a to dle očekávání. Inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně od února 2012. Dolar se pak včera dostal vůči japonskému jenu až na nové šestiměsíční maximum.

„Současná míra inflace spolu extrémně těsnou situací na trhu práce, (dle některých měřítek nejtěsnější od začátku 70. let), rizikem dalšího růstu cen ropy a rozbíhající-se celní přestřelkou (cla představují proinflační šok) dává silný argument jestřábímu křídlu v FOMC proč pokračovat v trajektorii rychlejšího zvyšování úrokových sazeb,“ poznamenal analytik České spořitelny Jan Žemlička.

Makroekonomický kalendář je v závěru týdne chudý. Bude zveřejněn index spotřebitelských cen v Polsku za červen. Ve Spojených státech pak důvěra podle Univerzity Michigan a Fed zveřejní zprávu o měnové politice pro Kongres.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1662 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1575 do 1,1749 EURUSD.*

Na koruně byl včera klid, kurz se po většinu dne pohyboval nad úrovní 25,90 EURCZK. Fakt, že Česko už má vládu s důvěrou se na kurzu nijak neprojevil.

Negativní zpráva včera přišla od Evropské komise, která zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky. Podle její prognózy by měl HDP letos růst o tři procenta a v roce 2019 o 2,9 procenta. Česká národní banka v květnové prognóze naopak zlepšila odhad růstu české ekonomiky – letos by měla růst o 3,9 procenta a příští rok o 3,4 procenta. 

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,93 EURCZK a k dolaru na 22,23 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,88 až 25,99 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,09 až 22,39 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter