Pohybujeme se na hraně recese?

Klíčové body

  • Indexy nákupních manažerů dopadly v Evropě smíšeně, vzhůru je táhl průmysl.
  • V Česku jsme naopak zaznamenali výrazný propad ekonomické důvěry v průmyslovém sektoru.
  • Koruna ve středu oslabila nad 24,90 EURCZK, ve čtvrtek přišla korekce.
Zdroj: Depositphotos

Na data částečně předpovídající budoucí ekonomický vývoj byl včerejšek bohatý. Celkově v Evropě dopadla čísla různorodě. V Česku byly indexy o něco horší, pohybujeme se pravděpodobně na hraně recese. Česká koruna v průběhu týdne pokračovala ve svém oslabování nad 24,90 EURCZK, než část korunových ztrát smazala korekce.

Včera byla zveřejněna řada dat ohledně lednových indexů nákupních manažerů napříč evropskými státy. Výsledky byly různorodé. Obecně se dá říct, že se nyní více daří spíše průmyslu než sektoru služeb oproti prosinci, což ale neplatí pro Českou republiku. Kompozitní index (slučující jak data z průmyslu, tak i ze sektoru služeb) klesl ve Francii a v Německu. Naopak ve Velké Británii mírně vrostl a růst jsme zaznamenali i v celé eurozóně. Zde byl souhrnný indikátor tažen právě silnějším průmyslem, index se pohybuje na desetiměsíčních maximech.

Čísla ohledně lednové důvěry v tuzemskou ekonomiku jsou spíše pesimistická. Důvěra spotřebitelů sice vzrostla z 84,9 na 91,2 bodu, nicméně to reflektuje pouze nárůst v porovnání s velmi špatným prosincem minulého roku. Hodnota je na stále velmi nízkých úrovních a nereflektuje potenciální zotavení spotřeby na předcovidové úrovně. Důvěra podnikatelů pak za stejné období klesla z 95,2 na 92,7 bodu. Leden přinesl mírný pokles v oblastech maloobchodu a služeb, výraznější byl pokles ekonomické důvěry v sektoru průmyslu. Největším trnem v patě je aktuálně nedostatečná poptávka. Výjimkou může být optimismus z oblasti stavebnictví, nicméně samotné stavebnictví zaujímá v celkovém indexu ekonomické důvěry jen malou váhu.

Na slabší tuzemské poptávce lze najít alespoň něco pozitivního: snížení očekáváného růstu cen. Zdá se, že inflační tlaky na začátku tohoto roku postupně odeznívají. I tato data by mohla pomoci ČNB ohledně rozhodování na únorovém zasedání, které se uskuteční ještě před zveřejněním inflačních čísel za leden. Nadále předpokládáme, že banka sníží sazby o 25 bazických bodů. Samotná lednová inflace by se pak měla dle tržního očekávání pohybovat v rozmezí 3-4 %, hrozbou zde zůstává lednové přecenění. Růst cenové hladiny ze začátku roku nám pak může mnohé napovědět ohledně dynamiky uvolňování měnové politiky v jarních měsících.

Česká koruna dál pokračuje ve svém oslabování. Trend nastolený ve druhém lednovém týdnu je jednoznačný v neprospěch tuzemské měny. Ve středečních nočních hodinách byla překonána hranice 24,90 EURCZK něž koruna umazala ztráty výraznou korekcí až pod 24,80 EURCZK. Stále tu je reálná možnost, že brzy dosáhneme úrovně 25,00 za euro. Koruně by nepomohlo ani potenciálně posilující euro, které by mohlo vůči dolaru posílit po dnešním zasedání ECB. Banka podle nás dnes podrží sazby na stávající úrovni. Rovněž očekáváme jestřábí komentář prezidentky Lagarde (tak jako na minulých zasedání), který se nebude shodovat s aktuálním tržním očekáváním dřívějšího snižování sazeb. Potenciál k posílení eura zde tedy existuje.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0888 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0840 do 1,0949 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,84 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,81 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,72 až 24,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,61 do 22,88 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter