Pojišťovna VIG čeká další zhoršení výsledků

AKTUALIZOVÁNO – Největší rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group AG kleslo loni meziročně hrubé předepsané pojistné o 1,4 procenta na devět miliard eur. VIG loni vykázala zisk před zdaněním 172 milionů eur a potvrdila tak výsledek, který v polovině března avizovala v rámci vydaného profit warningu. V dnes vydané zprávě pracuje s očekáváním dalšího zhoršení finančních výsledků.

VIG dnes zopakovala, že v letošním roce čeká cílový zisk před zdaněním ve výši až 400 milionů eur a zároveň varovala před dalším zhoršením finančních výsledků, které očekává.

VIG očekává, že současné prostředí nízkých úrokových sazeb povede k dalšímu zhoršení celoročního výsledku v letošním roce, na úrovni zisku před zdaněním ale skupina usiluje . Skupina však usiluje na úrovni zisku před zdaněním o zdvojnásobení na 400 milionů eur při „zachování konzervativní investiční politiky“. Klíčový ukazatel Combined Ratio by se na střednědobém výhledu měl zlepšovat k 95 procentům. 

„VIG již v polovině března oznámila nečekané snížení dividendy na 0,60 euro z 1,40 euro na akcii před rokem. Kvůli těmto nepříznivým zprávám jsou letos akcie firmy nejméně úspěšným titulem na pražské burze. Dnešní reakce ceny akcií by již neměla být silná,“ uvedl Josef Němý z Komerční banky.

Akcie VIG propadají po prudkém zklamání výsledky i výhledem

Čistý zisk pojišťovny loni spadl o 73 procent na 98,2 milionů eur. Za poklesem jsou nízké úrokové sazby a mimořádné odpisy související s počítačovým systémem. Poměr nákladovosti (combined ratio) za loňský rok byl na úrovni 97,3 procenta a ve střednědobém horizontu firma plánuje zlepšení na 95 procent. Zisk na akcii loni činil 0,66 eura.

V životním pojištění snížila VIG předpis pojistného o 4,2 procenta na více než čtyři miliardy eur. V neživotním pojištění skupina vybrala 4,6 miliardy eur pojistného, což byl nárůst o 0,8 procenta. Nejvíce k celkovému objemu hrubého předepsaného pojistného VIG přispěly Rakousko (4,06 miliardy eur) a Česko (1,6 miliardy eur).

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V České republice VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny. 

Newsletter