Pokles americké inflace oslabil dolar. Je nejslabší od února

Klíčové body

  • Americká meziroční inflace klesla z 6 % na 5 %, dolar oslabil k 1,100 EURUSD.
  • Jádrová inflace vzrostla o desetinu procentního bodu, Fed by měl ještě zvýšit sazby
  • Česká míra nezaměstnanosti klesla na 3,7 %,  inflace klesla na 15 %.
Zdroj: Depositphotos

Americká dezinflační jízda pokračuje. Kvůli přetrvávající jádrové inflaci ale zůstává další zvýšení sazeb ve hře. Fed by měl v květnu navýšit úroky o dalších 25 bodů. Bank of Canada na druhou stranu ponechala sazby na stabilní úrovni. Pro Kanadu budou důležitá nadcházející inflační data. Ta česká dnes ráno ukázala meziměsíční i meziroční pokles. 

Meziroční inflace ve Spojených státech v březnu klesla z 6 % na 5 %, což je o 0,2 procentního bodu větší pokles, než bylo očekáváno trhem. Meziměsíčně inflace klesla z 0,4 % na 0,1 %, očekáván byl pokles na 0,2 %. Snížení míry zvyšování cen je dobrou zprávou pro americkou ekonomiku, rozhodně ale není vyhráno. Dolar v návaznosti na data skokově oslabil. Po zveřejnění inflačních čísel se středový kurz eura vůči dolaru dostal těsně k úrovni 1,100 EURUSD, kde se obchoduje i dnes. Dolar je vůči euru nejslabší od února, prostor pro překonání 1,1000 EURUSD existuje. Tato úroveň se však může ukázat jako silná rezistence.

Výrazný pokles inflace otevírá cestu k tomu, že by úrokové sazby nemusely být už zvýšeny. Proto také dolar oslabil a americké bondové výnosy klesly. Je však reálné, že bychom byli na vrcholu sazeb? Z trhu už se vytratil strach a riziko bankovní krize je výrazně nižší, než tomu bylo před několika týdny. Nástroje typu krizového QE, o kterých část trhu spekulovala, nejsou na pořadu dne. V Roklenu si myslíme, že na květnovém zasedání je pravděpodobné další zvýšení 25 bazických bodů. Primárním důvodem je jádrová inflace, která v březnu meziročně vzrostla z 5,5 % na 5,6 %. I přes pokles celkové inflace vidíme, že právě jádrová zůstává perzistentní, na což bude centrální banka reagovat.

Za zmínění také stojí Kanada, kde bylo včera rozhodnuto o ponechání úrokových sazeb na současné 4,5% úrovni, a to už třetí měsíc v řadě. Meziroční inflace v zemi javorového listu postupně klesá z loňského červnového vrcholu. V únoru byla na úrovni 5,2 %, březnová čísla se dozvíme příští úterý. Kanadská inflace je sice daleko od 2% cíle, Bank of Canada však další zvyšování sazeb nemá v plánu. Počká si na úplně propsání předchozích kroků do ekonomiky. Kanadský dolar vůči tomu americkému už měsíc posiluje zejména vinou slábnoucích zelených bankovek. Včera jsme se pohybovali v pásmu 1,342 až 1,356 USDCAD, zveřejněná čísla neměla na směřování kurzu výrazný vliv. Vůči české koruně kanadský dolar oslabuje konzistentně už od srpna zejména vlivem posilující koruny. Už několik dní se držíme pod úrovní 16 CADCZK.

V tuzemsku jsme se včera dozvěděli aktuální míru nezaměstnanosti za březen. Ta klesla z revidovaných 3,9 % na 3,7 %, což je o desetinu procentního bodu více, než bylo očekáváno. Znovu se potvrzuje, že trh práce je zatím velmi odolný navzdory tomu, že se nacházíme v technické recesi. Tato nízká nezaměstnanost by mohla být dalším argumentem ČNB k odložení začátku snižování sazeb. Guvernér Michl několikrát v posledních měsících zmínil hrozbu mzdových inflačních tlaků, které by s nezaměstnaností na nižších úrovní oproti prognózám ČNB mohly být relevantní. Dnes ráno byla zveřejněna inflace za březen, která ukázala meziměsíční i meziroční pokles. Aktuálně dosahuje meziroční inflace 15 %, což je o dvě desetiny procentního bodu nad prognózou centrální banky. Dopady na kurz koruny jsou minimální. Kurz se po včerejším zpevnění, ke kterému přispělo oslabení dolaru vůči euru, drží kolem 23,35 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0997 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,44 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0932 do 1,1013 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,36 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,23 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,30 až 23,47 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,17 do 21,40 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter