Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Politika levných peněz ECB tvoří bubliny, QE asi nakonec bude, varuje ZEW

Nepřiměřený růst cen na trzích aktiv vedoucí ke vzniku nebezpečných bublin. Tak zhodnotila výzkumná skupina německého institutu ZEW čtvrteční výčet Evropskou centrální bankou schválených podpůrných opatření, jejichž cílem je povzbudit ekonomickou aktivitu a růst cenové hladiny. Zatímco trhy očekávaly výsledek jednání ECB s napětím a následně ho přijaly jako zcela samozřejmou, nutnou podporu, ZEW, známý pro svůj sledovaný index nálady v ekonomice, podrobil bezprecedentní plán na uvolnění měnových podmínek ostré kritice.

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

Zásah ECB by mohl eurozónu dovést k „bodu obratu“, varuje Clemens Fuest. „Mám z toho špatný pocit… z nebezpečí pojícího se s bublinami, které ECB tvoří svou politikou levných peněz,“ říká s tím, že nepostrádá žádnou z ingrediencí tzv. bubliny, jak je označován rychlý a nepřiměřený růst cen aktiv, který při dosažení neúnosné úrovně (prasknutí bubliny) vede ke skokovému propadu cen s často ničivými následky pro trhy, potažmo celou ekonomiku. „Ceny nemovitostí i akciových trhů pokračují v růstu a výnosy na trzích dluhopisů klesají navzdory vysokým rizikům,“ vyjmenovává příznaky bublin.

QE pravděpodobně stejně bude…

Centrálním bankéřům dělá vrásky především slabá inflace (meziroční růst cen v květnu zpomalil na 0,5 %) a vysoká nezaměstnanost (aktuálně 11,7 %). Komplexní balík opatření zahrnul snížení klíčové sazby i historicky první posunutí depozitní sazby do záporu, dodávky nových levných úvěrů bankám i ukončení sterilizace předchozích nákupů dluhopisů. Někteří experti se však shodují, že se jedná pouze o předstupeň „plné palby“ v podobě programu kvantitativního uvolňování po vzoru amerického Fedu.

Zástupce ZEWu Fuest předpokládá 95% pravděpodobnost spuštění QE poté, co se minulý týden oznámené kroky ukážou jako nedostačující. Dojde-li k zahájení nákupů vládních dluhopisů do bilance ECB, může se jednat o hraniční bod, za nímž se akciové trhy i další třídy aktiv budou řítit do nebezpečné oblasti, tvrdí. Kvantitativní uvolňování lze podle něj akceptovat pouze v případě, pokud ECB explicitně stanoví senioritu „pro sebe“ nakupovaných bondů před soukromými investory, čímž by nehrozilo nevítané snížení jejich hodnoty v bilanci ECB, pokud by propadla jejich cena na trhu. 

Potvrzeno: Ekonomika eurozóny ztrácí na tempu. Sázky na Draghiho rostou

Tlak na ECB sílí, inflace ztrácí dech. Nezaměstnanost mírně nižší

Newsletter