Pololetí S&P: Deset vítězů a deset poražených

Index S&P 500 za letošní pololetí zpevnil o 2,7 procenta, když ze posílením byl hlavně sektor energetiky, telekomunikace a utility. Index je tak na nejlepší cestě vykázat osmý zisk za celý rok v řadě. Za loňský rok posílil o 1,4 procenta. S reinvestovanými dividendami index za prvních šest měsíců letošního roku rostl o 3,8 procenta, napsal server MarketWatch.

Energetický sektor S&P 500 letos získal zpět 16 procenta, když cena americké lehké ropy WTI stoupla o 30 procent.

Z firem největší zisky zaznamenaly akcie Newmont Mining (118 %), Oneok (101 %) a Southwestern Energy (77 %). Největší ztráty naopak postihly akcie Endo International (- 75 %), CF Industries Holdings (40 %) a Alexion Pharmaceuticals (-39 %).

Poptávka investorů pro telekomunikacích a utilitách může být vysvětlena jednou věcí, kterou je hlad po výnosech. Loni na trzích panoval strach, že americká centrální banka (Fed) bude neustále zvyšovat sazbu federálních fondů, což tržním cenám akcií, jež generují příjem. To se ale nestalo.

Fed sazby zvýšil pouze v prosinci, a to z 0,25 procenta na 0,50 procenta a od té doby s nimi nehýbal. Jsou to historicky nízké úrovně a Výbor pro operace na volném trhu (FOMC) opakovaně změkčoval svůj postoj k dalšímu možnému zvýšení.

Silný dolar a nejistota na mezinárodních trzích mezitím učinila investice do kvalitních bondů neatraktivní. Takže pokud je příjem váš hlavní cíl, můžete ignorovat chmurná varování nebo nákup dividendových titulů nebo realitních investičních fondů. Měli byste ale zvážit pravděpodobnost toho, zda firma udrží nebo zvýší dividendu ještě předtím, než akcie nakoupíte.

Newsletter