Pondělní rally „euro vrací úder“. Avšak s jepičím životem

Nový týdne začal na první pohled příznivě pro eurové optimisty. Společná evropská měna dolaru (alespoň částečně) vrátila úder, když zpevnila krátce až nad hranici 1,199 EURUSD, což je zhruba týdenní maximum. Její pondělní rally však nakonec nevydržela.

I přesto, že americké výnosy mírně rostly již před otevřením tamních trhů, apetit investorů zůstal po většinu pondělí ukotven převážně na euru. Hlavním katalyzátorem jeho zisků byl včerejší komentář jednoho z klíčových členů Rady guvernérů Evropské centrální banky. Francois Villeroy de Galhau, který je zároveň guvernérem francouzské centrální banky, uvedl, že zvýšení evropských sazeb by po ukončení programu kvantitativního uvolňování nemuselo, jak někteří možná čekají, být otázkou (až) let.

„Čas, kdy budou ukončeny čisté nákupy aktiv, se blíží,“ řekl centrální bankéř s tím, že není „žádná existenciální otázka“, zda se tak stane letos v září nebo v prosinci. Jakmile se rozhodnutí o ukončení QE bude blížit, ECB tomu přizpůsobí i svou komunikační strategii ohledně budoucího zvýšení sazeb. Ta v současnosti pracuje s verzí, že „základní úrokové sazby ECB zůstanou na současné úrovni po delší dobu a výrazně za horizont čistých nákupů aktiv“.

„Co se týče prvního zvýšení sazeb, mohli bychom upravit komunikační strategii kolem jeho načasování – ‚po delší dobu‛ je v tomto směru míněno několik čtvrtletí, nikoliv let,“ přepisuje agentura Reuters Villeroyova slova. Pro připomenutí, současná forward guidance ECB pracuje s tím, že by program QE měl trvat do září 2018, případně „podle potřeby i delší dobu a v každém případě, dokud Rada guvernérů nezaznamená udržitelnou korekci vývoje inflace odpovídající jejímu inflačnímu cíli“. 

Pokud bychom se zaměřili na odhad vývoje evropských sazeb měřený krátkodobou mezibankovní sazbou EONIA, v tenoru do tří let zůstávají očekávání ve srovnání s minulým týdnem v podstatě nezměněná. K posunu pak dochází až na delším konci křivky, a to směrem vzhůru.

A právě otázka inflace je to, co některé investory v poslední době trápí, především při pohledu na jádrovou inflaci poměrně citelně pod hranicí 1 %. Na druhou stranu, toto trápení by nemuselo být až tak vážné, což během včerejšího dne naznačila členka výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová. Ta k problematice zpomalení evropské ekonomika (včetně inflace) uvedla, že se stále nachází v rámci prognózy centrální banky. K tomu, aby bylo možné jasně říci, že jde o trvalé, či přechodné zpomalení, je však potřeba si počkat na další data.

Euro se tak po nějaké době dočkalo jestřábího komentáře, který mu pomohl k silnějším hodnotám. Vše teď bude záležet na dalším vývoji eurozóny, který by měl potvrdit onu přechodnost/trvalost ekonomického zpomalení. Výsledky toho se následně podepíší na výstupu z červnového, resp. červencového, zasedání ECB. A jakmile centrální banka představí nový scénář průběhu programu QE, investoři začnou spekulovat i o budoucnosti sazeb. V tuto chvíli se trh (i my) přiklání k představě, že by se evropské úroky mohly začít zvedat ve druhé polovině roku 2019.

Vrátíme-li se zpět k včerejšímu vývoji, jak již bylo zmíněno, euru se dařilo po většinu dne jak díky komentáři člena ECB, tak i rostoucím evropským výnosům. Chvíli po otevření amerických trhů však přišel pozvolný zvrat, který byl urychlen ve večerních hodinách a díky kterému se dolar dostal do mírného zisku. Katalyzátorem tohoto posunu bylo očekávání trhu ohledně letošního počtu kol navyšování amerických sazeb. Podle měření Fed fund futures burzy CME se pravděpodobnost celkem 4 hiků oproti aktuální prognóze tří dostala vůbec poprvé nad hranici 50 %. Trh tak teď podle serveru CNBC pracuje s tím, že Fed v prosinci provede v pořadí čtvrté zvýšení úroků v tomto roce s 51% pravděpodobností.

Co se týče dnešního dne, v rámci Evropy se dočkáme zveřejnění odhadu vývoje HDP za první kvartál, a to v Německu a eurozóně. Souběžně s tím bude uveřejněn i index ZEW obou regionů. V USA pak budou reportovány maloobchodní tržby za duben.

Dnes ráno pozorujeme další posun amerických výnosů, přičemž 10letý instrument se během asijského obchodování dostal opět nad hranici 3 %. Aktuálně tak dolar pokračuje ve včerejších ziscích a obchoduje se na 1,191 EURUSD, dolarový index se pak nachází těsně pod hodnotou 92,80 bodů. 

Koruna se během pondělí nejprve přehoupla přes 25,50 za euro. V průběhu obchodování se však vrátila zpět pod tuto hranici a poté zase zpátky, což ji přineslo oslabení o cca půl desetiny procenta. Ztráty si vůči evropské měně k závěru dne nakonec připsaly i ostatní měny středoevropského regionu.

Z hlediska tuzemských dat byl zveřejněn běžný účet platební bilance, který v březnu skončil výrazně pod očekáváním trhu. Zatímco ekonomové a analytici předvídali přebytek o velikosti 30 miliard korun, výsledek ukázal deficit 5,55 miliardy. Nejvíce se na tomto čísle podepsal dřívější začátek dividendové sezóny (minulý rok firmy s výplatou čekaly na ukončení kurzového závazku), který byl navíc umocněn i nárůstem objemu vyplácených dividend.

A právě tento faktor se podepsal i na pomalejším posilování koruny. Bude-li březnový scénář pokračovat i v příštích měsících, případný zvyšující se objem vyplácených dividend by mohl kurz domácí měny opět přibrzdit, především oproti současné prognóze České národní banky.

Dnes bude z domácí ekonomiky zveřejněn odhad tempa růstu HDP za první kvartál. Očekávání agentury Bloomberg pracuje se zpomalením z 5,5 % meziročně na 4,8 % a z 0,8 % mezikvartálně na 0,7 %.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,45 až 25,52 EURCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter