Poptávka po zlatě viditelně slábne, odhad 5.000 USD za unci přesto není sci-fi

Globální poptávka po zlatě ve druhé čtvrtině roku prudce poklesla. Světová rada pro zlato (WGC) to připisuje ustálení cen po mimořádných okolnostech ve stejném čtvrtletí předešlého roku. Celkem poptávaný objem ve 2Q klesl o 16 procent meziročně na 964 tun.

Důvod ani tak netkví v letošku, ale v událostech před rokem. WGC zmiňuje odliv peněžních prostředků z ETF fondů, způsobený nástupem dalšího programu kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. Rapidní propad ceny zlata v rozsahu 25 %, k němuž došlo mezi dubnem a červnem roku 2013, vyvolal takový nárůst poptávky po zlatě, který někteří analytici označili za jev, k němuž dojde jednou za celou generaci.

Ve stejném období letošního roku se přitom cena zlata pohybovala vcelku v úzkém pásmu vykazující jen minimální volatilitu.

K poklesu poptávky ale nemalým dílem přispěl také pokles investic do šperků a mincí. Poptávka po špercích, která historicky tvoří více jak polovinu z celkové poptávky po zlatě, během druhého letošního kvartálu poklesla téměř o třetinu, zatímco investice do mincí poklesly meziročně téměř o polovinu.

Z regionálního pohledu byl největší pokles poptávky patrný v Asii a na Středním východě, přičemž většina západních trhů, s výjimkou Itálie, registrovala dokonce meziroční růst.

Z dlouhodobého pohledu není propad v investicích do šperků a mincí tak výrazný. Poptávka po špercích je nyní zhruba 2 % pod svým průměrem za posledních pět let a poptávka po mincích je o pětinu níže oproti pětiletému kvartálnímu průměru.

Z ETF fondů letos ve 2Q „odtekl“ objem celkem 39,9 tuny zlata, což je oproti stejnému kvartálu minulého roku, kdy odteklo 402 tun, výrazné zlepšení.

Rostly i nákupy zlata ze strany centrálních bank a to především z důvodu rostoucího geopolitického rizika. Rusko, Kazachstán a Tádžikistán patřily mezi nejvýznamnější kupce během 2Q14.

Z pohledu nabídkové strany, se těžba zlata v první polovině roku zvýšila, v porovnání se stejným obdobím minulého roku se vytěžilo dodatečných 58,2 tuny.

Navzdory zmíněným trendům, zakladatel a šéf těžařské společnosti Robert McEwen zůstává ohledně zlata „býkem“. Očekávání má přitom více než vysoká a ve svém dlouhodobém odhadu si pohrává až z cenou 5.000 dolarů za unci. Tu by podle něj zlato mohlo pokořit už do tří až čtyř let.

Newsletter