Porošenko si řekl o pomoc USA Ukrajině. Zbraně nedostane

Spojené státy poskytnou Ukrajině v rámci nového programu pomoci 53 milionů dolarů, v přepočtu přes 1,1 miliardy korun. Dar ještě dnes oznámí prezident Barack Obama, který tak učiní u příležitosti návštěvy ukrajinské hlavy státu Petra Porošenka v USA. Porošenko předtím v Kongresu požádal o pomoc pro armádu a o zvláštní spojenecký status.

Ze zmíněné sumy podle nejmenovaného vysokého představitele Obamovy administrativy půjde 46 milionů dolarů na posílení ukrajinské bezpečnosti a zbývajících sedm milionů dolarů je vyhrazeno na humanitární potřeby. Součástí pomoci je podle AP mimo jiné radarové vybavení k detekci minometné a dělostřelecké palby, vojenská vozidla a hlídkové lodě či ochranné prostředky pro vojáky.

USA tak podle zdrojů z Bílého domu nadále Ukrajincům odmítají poskytnout zbraně. Doposud Washington na podporu ukrajinské armády vynaložil asi 60 milionů dolarů).

Porošenko v americkém Kongresu řekl, že iluze skončily 17. července, kdy ruská raketa vypálená separatisty na východní Ukrajině sestřelila malajsijské letadlo a 298 lidí zahynulo. „Šlo o chladnokrevnou vraždu,“ uvedl. Žádal jak pomoc pro ukrajinskou armádu, tak udělení zvláštního spojeneckého postavení, umožňujícího bližší spolupráci s USA, včetně dodávek moderních zbraní a poskytování citlivých zpravodajských informací. 

Newsletter