Koruna do tohoto týdne vstoupila lépe než do toho předchozího. Během pondělí a úterý v minulém týdnu v reakci na ohlášení restriktivních opatření proti koronaviru česká měna oslabila o 35 haléřů. Včera uzavřela tam, kde otvírala, a pokračuje v pohybu do strany.
Aktuální obchodní pásmo po opuštění býčí formace rostoucího trojúhelníku z minulého týdne je s rozpětím mezi hodnotami 27,25 až 27,38 EURCZK relativně úzké. Je pravda, že se v minulém týdnu kurz chvilkově vydal i mimo tento konsolidační kanál, nicméně na čtyřhodinovém grafu žádná svíce neuzavřela mimo toto rozmezí.
Když si porovnáme graf vývoje koruny vůči euru a graf procenta pozitivních testů z těch celkově provedených, je zbytečné hledat jiný důvod pro oslabení domácí měny než koronavirus. Stejně tak jako je těžce předvídatelná situace ohledně pandemie, je v poslední době složité i predikování kurzů. Je však pravdou, že během následujících týdnů, ať už přirozeně či díky vládním opatřením, začnou čísla klesat a stejně tak jako každému z nás se uleví i koruně. Zavedení restriktivních opatření v minulém týdnu korunu skokově oslabilo, každopádně je pravděpodobné, že trhy již tuto situaci berou jako určitý náznak k lepším zítřkům, tedy že situace už nemůže být o moc horší. A stejně tak se v posledních dnech nechce dále oslabovat ani naší měně.
Pohled technické analýzy nabízí několik náznaků, že bychom měli mít hlavní vlnu oslabení za sebou a že bychom měli být svědky konsolidačního období. Nechci tvrdit, že tyto signály ukazují na jasný návrat kurzu koruny vůči euru zpět k hranici 26,00 EURCZK, jelikož rizika ze zpožděného nárůstu případů napříč Evropou budou mít za důsledek horší globální náladu, a tak není pravděpodobné, že by se za těchto podmínek velké množství peněz přelévalo zpět do rizikových aktiv. Vzhledem k přetrvávajícím rizikům, ale výhledově lepší situaci v ČR by tak mohla koruna vstoupit do konsolidačního období.
Velmi důležité také bude, jak v následujících týdnech obstojí naše zdravotnictví. Na stole je mnoho scénářů. Ty pesimistické předpokládají kolaps celého zdravotnictví a italský či newyorský scénář. Pokud by na tuto situaci opravdu došlo, pak by koruna pravděpodobně našla další impuls k silnějšímu oslabení. Stejně tak bude důležité, jak vážnost situace bude hodnotit ČNB a zda se v případném černém scénáři rozhodne zvažovat zavedení některých z nekonvenčních nástrojů měnové politiky.
Ze strany fiskální politiky bychom měli být připraveni k reakci lépe než například USA, které se již několik měsíců nemohou dohodnout na další podpoře. Důležitost fiskální podpory vnímá právě i ČNB, ze které stejně jako z Fedu zaznívají hlasy, že v aktuální situaci je mnohem důležitější fiskální než monetární politika. Včera byl schválen státní rozpočet pro rok 2021, který počítá se schodkem ve výši 320 miliard korun. Nevyzdvihuji zde správnost a efektivitu alokace veřejných prostředků naší vládou, ale takto vysoký schodek rozpočtu podporuje fakt, že ze strany fiskální politiky bychom v příštím roce měli očekávat plnou podporu, což z krátkodobého hlediska vyzní pro domácí ekonomiku dobře.
Nyní ale zpět ke zmíněnému pohledu technické analýzy. Během pátku oscilátor RSI porušil rostoucí trendovou linii v rámci čtyřhodinového grafu, naopak od minulého úterý začal vytvářet klesající linii, když se jeho hodnoty navrátily z překoupeného teritoria a v průběhu týdne a včerejška byla jeho maxima stále nižší. Momentálně se RSI pohybuje na neutrálních hodnotách pod 50bodovou hranicí.
Po oslabení koruny v minulém týdnu jsme zároveň upozorňovali, že pro příští dny bude zásadní, zda si euro udrží svou sílu a nepustí korunu zpět pod support na hodnotě 27,25 EURCZK, což do té doby byla důležitá rezistence pro tento měnový pár. Tato hranice podpory prozatím nadvakrát odolala, což pro korunu není zrovna dobrou zprávou. Pokud však v nejbližší době neoslabí nad horní hranici aktuálního pásma na 27,38 EURCZK a nad touto hodnotou neuzavře, je pravděpodobné, že budeme svědky návratu směrem k hranici 27,00 korun za euro. V rámci tohoto týdne budeme také sledovat vývoj RSI na denním grafu, kde sice k porušení rostoucí linie zatím nedošlo, nicméně překoupenost tohoto měnového páru má již měsíc v kuse klesající tendenci. Příští dny tak přinesou dobrý signál ohledně možného konce trendu oslabování domácí měny.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1775 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,43 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1711 do 1,1857 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,26 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,24 až 27,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,08 až 23,32 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.