Potvrzení od Fedu: Sazby udržel také brexit

AKTUALIZOVÁNO – Americká centrální banka (Fed) v červnu rozhodla, že případné zvýšení úrokových sazeb by mělo být pozastaveno do té doby, než budou známy důsledky výsledků britského referenda o setrvání či odchodu Británie z Evropské unie. Centrální bankéři byli očekávaným výsledkem o brexitu znepokojeni, a to včetně těch s hlasovacím právem. Vyplývá to ze zápisu červnového hlasování, který dnes Fed zveřejnil.

Zápis z jednání, které se konalo 14. a 15. června, ukázal, že bankéři se shodli na tom, že při jejich dalším rozhodování bude rozumné počkat na další údaje referenda v Británii. Britové 23. června rozhodli téměř 52 procenty hlasů o tom, že nechtějí, aby jejich země setrvala v EU.

Tvůrci měnové politiky jako další důvod ponechání úrokových sazeb na stejné úrovni rovněž zmiňovali závažné zpomalení amerického trhu práce. Ten v květnu vykázal nejslabší tvorbu nových pracovních míst za poslední šest let, když vzniklo jen 38 tisíc nových pracovních příležitostí.

Fed před hlasováním signalizoval, že do konce letošního roku sazby zvýší dvakrát, a to kvůli tomu, aby udržel americkou ekonomiku před možným přehřátím. Několik představitelů Fedu ale kvůli referendu v Británii uvedlo, že nejistota ospravedlňuje opatrný přístup.

Yellenová: Růst nejistý, opatrnost se zvyšováním sazeb na místě

Výsledek britského referenda, který šokoval investory a politiky, vyvolal obavy ve finančních trzích a politických kruzích po celém světě. Může totiž trvat roky, než se Británie s EU dohodne na nových pravidlech pro finance, obchod a migraci.

Fed na červnovém jednání měnového výboru FOMC nepřistoupil k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Ty tak po posledním růstu v prosinci minulého roku zůstávají v pásmu 0,25-0,5 procenta. Takové rozhodnutí bylo široce očekáváno po posledních datech z amerického trhu práce.

Newsletter