Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Potvrzeno: Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí rostla o 2,6 %

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika rostla v letošním 2. čtvrtletí meziročně o 2,6 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici dle agentury Bloomberg čekali růst o 2,5 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta.

Nic se nezměnilo ani na tom, že hlavní příspěvek do růstu ve druhém čtvrtletí přinesl zahraniční obchod, který skončil v historicky rekordním přebytku. Naopak zklamala domácí spotřeba, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

„Česká ekonomika letos uspokojivě roste. Za celý letošní rok očekáváme nárůst o přibližně 2,5 %. To je sice podstatně pomalejší růst než loni, avšak letos již českého hospodářství netěží z jednorázových vlivů, jako bylo loňské dočerpávání EU fondů,“ uvedl řídící partner PwC ČR Jiří Moser.

Ve 2. čtvrtletí vzrostla ziskovost podniků na 52,3 procenta, což je o 0,7 procentního bodu více než před rokem. Reálná spotřeba domácností na obyvatele se meziročně zvýšila o 3,1 procenta to je o 0,1 procentního bodu nižší tempo ve srovnání s růstem reálných příjmů.

Reálné příjmy domácností na obyvatele vzrostly ve 2. čtvrtletí meziročně o 3,2 procenta. Reálná spotřeba domácností na obyvatele rostla přibližně o 0,1 procentího bodu pomalejším tempem, tedy o 3,1 procenta.

V prvním čtvrtletí vzrostla česká ekonomika meziročně o tři procenta.

Zeisel očekává, že spotřeba domácností v druhé polovině roku znovu zrychlí a převezme zpět roli hlavního tahouna růstu. Postupně by mělo docházet i k oživování investiční aktivity, když by vláda měla začít nové infrastrukturní projekty. „Náběh však bude pomalý a vysoká srovnávací základna z minulého roku bude ještě snižovat meziroční dynamiku investic. Za celý letošní rok by růst HDP měl podle naší prognózy dosáhnout 2,5 procenta. V příštím roce dynamika zrychlí na 2,7 procenta,“ dodal Zeisel.

 

Newsletter