Potvrzeno: PSA Group kupuje Opel. Jaká je cena?

AKTUALIZOVÁNO – Francouzská automobilka PSA kupuje od americké firmy General Motors o její ztrátovou evropskou divizi Opel. Spojením tak vznikla druhá největší automobilová skupina v Evropě. Cena transakce je 2,2 miliardy eur. Uvedla to dnes agentura Bloomberg.

„Jsme přesvědčeni o tom, že obrat Opelu a Vauxhallu půjde s naší podporou výrazně nahoru,“ uvedl generální ředitel PSA Group Carlos Tavares.

GM vlastnila Opel téměř 90 let. Pro prodej ztrátové automobilky se rozhodla poté, co Opel loni nesplnil stanovený cíl a od roku 2009 přispěl k celkovým ztrátám ve výši devět miliard dolarů.

Spojením PSA s Opelem a jeho sesterskou značkou Vauxhall vznikne skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu, která vystřídá francouzský Renault na pozici druhé největší evropské automobilky za německou skupinou Volkswagen, která má na evropském trhu podíl 24 procent.

PSA v Česku provozuje společně s japonskou firmou Toyota kolínskou automobilku TPCA, která loni vyrobila více než 220 tisíc aut.

Newsletter