Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Povolenky po brexitu. Bude Británie dalším Norskem?

Cena emisních povolenek reagovala na výsledek referenda, v němž se Britové rozhodli opustit Evropskou unii, propadáním pod nejnižší letošní úrovně. Ceny úzkostlivě sledovaly evropské politické dění a projevy představitelů EU a Británie. Od minulého pátku tak byly na emisním trhu jen stěží přítomné nějaké jiné vlivy. Uvedla analytička a trader firmy Virtuse Energy Libuša Révészová.

„Cena emisních povolenek se postupně propadala stále níž, ve středu dokonce spadla i pod silnou úroveň podpory 4,62 eura za tunu. To je dosavadní dvouleté minimum nabyté začátkem letošního. V pátek se povolenky na chvíli dostaly až na úroveň 4,28 €/t,“ uvedla Révészová s tím, že i když cena po propadu zůstávala na nízkých úrovních a stále klesala, v pátek se po dosažení 4,28 €/t pružně odrazila a dostala se během pár minut zpátky na předešlé úrovně, čímž začala korekci.

Důsledky brexitu a vývoj na politické scéně zůstanou podle ní pro cenu emisních povolenek i nadále určující. Pořád není jasné, zda a kdy Británie z Evropské unie vystoupí, zda se rozloučí také se systémem emisního obchodování (EU ETS) a podobně. V případě, že z EU vystoupí, ale systém emisního obchodování neopustí, se z Británie stane další Norsko, které je v ETS bez možnosti ovlivňovat politiku. „Systém emisního obchodování tak ztratí hlas volající po zvyšování ambicí a těžisko rozhodování se přesune blíže ke státům, v jejichž zájmu není přísnější politika klimatu,“ dodala Révészová.

Brexit přinesl zmatky i co se týče politických změn. Reportér pro vedení reformy 4. obchodní fáze EU ETS v ENVI Ian Duncan na svůj post rezignoval. Za jeho nástupce se prozatím zvažují dva polští členové evropského parlamentu Jadwiga Wisniewska nebo Ryszard Legutko. Je obecně známo, že Polsko reprezentuje státy s nižšími klimatickými ambicemi, připomněla Révészová.

Kdo teď zajistí Britům energii? Bude třeba 100 miliard liber

Systém obchodu s povolenkami zavedla EU v roce 2005 na základě takzvaného Kjótského protokolu v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení musí firmy povolenky nakupovat na trhu. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší. České podniky ale mají výjimku, když dostávají část povolenek bezplatně výměnou za investice do ekologičtějších provozů.

Newsletter