Povolenky po brexitu. Bude Británie dalším Norskem?

Cena emisních povolenek reagovala na výsledek referenda, v němž se Britové rozhodli opustit Evropskou unii, propadáním pod nejnižší letošní úrovně. Ceny úzkostlivě sledovaly evropské politické dění a projevy představitelů EU a Británie. Od minulého pátku tak byly na emisním trhu jen stěží přítomné nějaké jiné vlivy. Uvedla analytička a trader firmy Virtuse Energy Libuša Révészová.

„Cena emisních povolenek se postupně propadala stále níž, ve středu dokonce spadla i pod silnou úroveň podpory 4,62 eura za tunu. To je dosavadní dvouleté minimum nabyté začátkem letošního. V pátek se povolenky na chvíli dostaly až na úroveň 4,28 €/t,“ uvedla Révészová s tím, že i když cena po propadu zůstávala na nízkých úrovních a stále klesala, v pátek se po dosažení 4,28 €/t pružně odrazila a dostala se během pár minut zpátky na předešlé úrovně, čímž začala korekci.

Důsledky brexitu a vývoj na politické scéně zůstanou podle ní pro cenu emisních povolenek i nadále určující. Pořád není jasné, zda a kdy Británie z Evropské unie vystoupí, zda se rozloučí také se systémem emisního obchodování (EU ETS) a podobně. V případě, že z EU vystoupí, ale systém emisního obchodování neopustí, se z Británie stane další Norsko, které je v ETS bez možnosti ovlivňovat politiku. „Systém emisního obchodování tak ztratí hlas volající po zvyšování ambicí a těžisko rozhodování se přesune blíže ke státům, v jejichž zájmu není přísnější politika klimatu,“ dodala Révészová.

Brexit přinesl zmatky i co se týče politických změn. Reportér pro vedení reformy 4. obchodní fáze EU ETS v ENVI Ian Duncan na svůj post rezignoval. Za jeho nástupce se prozatím zvažují dva polští členové evropského parlamentu Jadwiga Wisniewska nebo Ryszard Legutko. Je obecně známo, že Polsko reprezentuje státy s nižšími klimatickými ambicemi, připomněla Révészová.

Kdo teď zajistí Britům energii? Bude třeba 100 miliard liber

Systém obchodu s povolenkami zavedla EU v roce 2005 na základě takzvaného Kjótského protokolu v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení musí firmy povolenky nakupovat na trhu. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší. České podniky ale mají výjimku, když dostávají část povolenek bezplatně výměnou za investice do ekologičtějších provozů.

Newsletter