Powell se Trumpa nebojí. Fed letos počtvrté zvýšil sazby

AKTUALIZOVÁNO – Fed dnes naplnil očekávání a zvýšil sazby, navzdory poznámkám prezidenta Donalda Trumpa. Rozhodnutí centrálních bankéřů bylo jednomyslné. Základní sazba se zvýšila o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. V příštím roce Fed  počítá s dvojím zvýšení sazeb, ještě v září to mělo být trojí zvýšení. Zpřísňování měnové politiky se tak chýlí ke konci.

Podle FOMC jsou rizika pro hospodářský výhled „zhruba vyvážená“, nadále bude třeba monitorovat „globálního ekonomický a finanční vývoj“. 

Šéf Fedu Jerome Powell uvedl, že ekonomika roste solidním tempem a trh práce se nadále zlepšuje. Dodal, že většina členů FOMC očekává, že americké ekonomice se bude dařit také v příštím roce. Poznamenal, že rok 2018 byl nejsilnější rok od finanční krize. Volatilita finančních trhů se zvýšila, upozornil Powell.

Dnešní „hike“ přichází uprostřed tlaku investorů a prezidenta Donalda Trumpa, který se obává, že vyšší náklady na půjčky zpomalí ekonomiku. Po opakovaných výzvách Fedu k pomalému zvyšování sazby Trump na začátku dvoudenního politického setkání v úterý na svém oblíbeném twitteru napsal, že by centrální banka měla „cítit trh“ a neměla věnovat pozornost „nesmyslným číslům“.

Powell během tiskové konference zdůraznil, že politické úvahy nehrají v rozhodování Fedu roli. Dodal také, že trhy velmi pozorně sleduje.

Americá centrální banka také monitoruje rizika jako je brexit a spory Evropské unie s Itálií ohledně jejího rozpočtu. K brexitu Powell poznamenal, že pro USA by neměl mít větší možné důsledky.

Fed letos zvýšil sazby počtvrté. Od prosince 2015, kdy začal téměř z nuly sazby zvyšovat, je to devátý „hike“.

Pro růst sazeb hlasovali: Jerome H. Powell, Chairman; John C. Williams, Vice Chairman; Thomas I. Barkin; Raphael W. Bostic; Michelle W. Bowman; Lael Brainard; Richard H. Clarida; Mary C. Daly; Loretta J. Mester; and Randal K. Quarles.“

Newsletter