Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Pozitivní šok z amerického trhu práce na závěr týdne

AKTUALIZOVÁNO – Americký trh práce po druhé v řadě pozitivně šokoval. Ekonomika Spojených států vytvořila v červenci mimo zemědělství 255 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 180 tisíc míst. Údaje dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Dolar v reakci výrazně posiluje.

Ministerstvo práce revidovalo červnová čísla na 292 tisíc ze 287 tisíc. Revize se dočkala také květnová čísla, a to na 24 tisíc z 11 tisíc.

Míra nezaměstnanosti zůstala na červnových 4,9 procenta, když analytici čekali pokles na 4,8 procenta.

Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, se v červenci zvýšila na 62,8 procenta z červnových 62,7 procenta.

Průměrná hodinová mzda v červenci meziměsíčně rostla o 0,3 procenta nad očekávání analytiků o 0,2 procenta, když v červnu rostla o 0,1 procenta. Meziročně se zvýšila o 2,6 procenta dle očekávání.

Profesionální a obchodní služby zaznamenaly největší přírůstek – 70 tisíc nových pozic, v sektoru zdravotní péče vzrostly o 43 tisíc a na Wall Street přibylo 18 tisíc nových pracovních míst. Dál se dařilo sektoru volného čas, který zaznamenal 45 tisíc nových míst.

Dnešní čísla by měla podpořit očekávání, že Fed ještě letos přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Fed minulý týden ponechal svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta.

Zpráva z trhu práce přichází týden po údajích o vývoji amerického hrubého domácího produktu (HDP) v letošním druhém čtvrtletí. Americká ekonomika rostla jen o anualizovaných 1,2 procenta, když trh čekal růst o 2,5 procenta. Čtvrtletní růst tak nedosáhl na odhady po třetí v řade.​​​​​

Newsletter