Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

POZOR! Banky zavádí u vkladů záporné úroky

Nelíbí se vám těch směšných pár haléřů, které vám banka každý měsíc vykazuje na výpisu z účtu jako úroky z vkladu? Může být i hůř. Německé banky začaly pro své klienty zavádět záporné sazby. A to je prý teprve začátek…

Jako lavina

Tabu bylo prolomeno, teď to jde jako samospádem. Před rokem zavedla Raiffeisenbank v německém Gmundu am Tagernsee jako první záporné sazby pro běžné účty s vkladem nad 100 tisíc eur. Týkalo se to téměř 140 klientů. Německé banky tehdy spěchaly s prohlášeními, že jde pouze o výjimku. Nyní se však podle německého listu Handelsblatt ukazuje, že se záporné sazby aktivních zůstatků stávají spíše pravidlem.

Češi a Slováci: Mají miliony i miliardy. Jak je zhodnotí?

Penále za pilné spoření

„Klienti musí počítat s tím, že je banka za jejich úspory už neodmění, ale potrestá,“ píše list. A sazby, které si banky za vklady účtují, přitom nejsou zanedbatelné. Pohybují se mezi mínus 0,3 a mínus 0,5 %. U některých bankovních domů se vztahují na žirové účty, ale i na oblíbené spořící produkty. U některých je pak stanovena určitá výše vkladu, na kterou se záporné úroky nevztahují, u některých se zase platí již od prvního eura.

Investice bez rizika?

Jak moc absurdní může tato situace být, popisuje Handelsblatt na příkladu banky Volksbank Reutlingen. Ta při propagaci svých produktů již nezmiňuje úročení, ale vyzdvihuje faktor bezpečí. Uložit své peníze na termínovaný účet je podle informací na jejích webových stránkách „přesně to pravé, když hledáte možnost vkladu bez kurzového rizika“. Ale že je forma vkladu s negativním úročením při míře inflace mezi 1,5 a 2 % cokoli, jen ne bezpečná investice, banka už nezmiňuje.

Na dotaz listu mluvčí banky uvedla, že se zavedení záporných sazeb vztahuje jen na nově otevřené účty. Dosavadních klientů se to prý „do značné míry“ netýká.

Kreativní bankovnictví

Většina bank sice zavádí záporné sazby až od určité hranice vkladů, například od 100 tisíc, 250 tisíc nebo dokonce od 500 tisíc eur, to však neznamená, že jsou drobní střadatelé zcela mimo hru. Díky kreativní hře s poplatky a sazbami mnozí z nich de facto záporné sazby platí, i když to banka nijak nevykazuje. Řada z nich totiž v uplynulých měsících znatelně vyšroubovala nahoru bankovní poplatky a úrokové sazby stlačila na minimum, často na 0,0 %.

Příkladem může být Raiffeisenbank Niederschlesien. Ta na některé vklady poskytuje sice ještě nepatrnou úrokovou sazbu ve výši 0,01 %, podle srovnávacího serveru Verivox však vybírá poplatky za vedení účtu mezi pěti a 50 eury, čímž se reálné zúročení dostává do negativních hodnot. Řada bank již navíc v poslední době vymýšlí nové kreativní modely poplatků za vybírání z účtu.

Proč? Protože ECB

Je tedy zavádění záporných sazeb jen dalším krokem? „Tady můžeme hovořit o trendu,“ hodnotí situaci na dotaz listu Thomas Beutler, finanční expert spolku spotřebitelů Verbraucherzentrale Saarland. „Nízká úroveň sazeb se vleče a banky tím trpí.“

Komentář: Pozor na centrální banky! Něco se dít bude, ale…

„Negativní sazby pro klienty jsou přímým důsledkem roky provozované měnové politiky ECB, která po bankách vyžaduje negativní úroky. Některé instituty se sice snaží přímé důsledky zmírnit pomocí smíšené kalkulace, jenže čím déle bude zvrácená měnová politika ECB trvat, tím těžší to pro banky bude,“ řekl listu předseda spolku německých bank Bundesverband der deutschen Volksbanken und Raiffeisenbanken, Uwe Frölich. Nejvíce postiženy jsou přitom banky s největším podílem vkladů, mezi něž patří především družstevní banky. „Při nedostatečném úvěrovém byznysu pak na tyto subjekty dopadá záporná sazba zvláště silně,“ vysvětluje Beutler s tím, že „vyšší běžné operativní náklady na provoz poboček a personálu tak získávají na váze.“

Draghi: Obnova je solidní, strašák deflace zmizel, Francii neřešíme

Problém není ŽE, ale JAK

Mnoho Němců je však tímto vývojem zaskočeno. Téměř všechny banky si sice již několik let účtují odměny u kont velkých a firemních klientů, ovšem zároveň své klienty dlouho ujišťovaly, že soukromých střadatelů se záporné úroky týkat nebudou. Nejhorší na tom však podle odborníků je to, jakým způsobem jsou tato opatření zaváděna – často tajně, v tichosti a bez detailnějšího informování klientů. Na webových stránkách bank to tak často přímo vyčíst nelze. Klienti se to mohou dozvědět jen v malém písmu na ceníku, který řada bank ani na internetu nevyvěšuje, ale poskytuje ho jen na pobočkách. A i v případě, že to na webu najdete, je seznam poplatků a sazeb tak komplikovaný, že se v něm běžný klient jen těžko dokáže orientovat.

Newsletter