Pozor! Dnes se budou zvedat sazby!

Obchodníci, pozor, dnes se budou zvedat sazby. A to ne jednou, ale hned dvakrát. Podle většinových odhadů se tento čtvrtek dočkáme akce jednak ze strany britské centrální banky a stejně tak i té české.

Koruna se během včerejšího obchodního dne podívala zpět k hranici 25,55 za euro, což je její dosavadní nejsilnější hodnota od konce kurzového závazku ČNB. K tomuto posunu přispěl například výsledek indexu PMI segmentu průmyslu, který za minulý měsíc vzrostl na 58,5 bodu, což je vůbec nejvyšší číslo od dubna 2011. Podle zprávy společnosti Markit zrychlil nejen růst výroby, ale i nových zakázek, exportu a cen vstupů. Aktuálně se kurz pohybuje na 25,56 EURCZK a 21,93 USDZCK.

A co to znamená? Znamená to, že česká ekonomika má alespoň v případě zpracovatelského průmyslu slušně nakročeno do posledního čtvrtletí tohoto roku. Patrný tlak na růst cen této oblasti se pak ve výsledku přelije do spotřebitelského sektoru, což nahrává tomu, na co dnes všichni čekáme, a tím je zasedání České národní banky, která dle naprosté většiny odhadů zvýší své úrokové sazby.

„Očekáváme, že na dnešním zasedání ČNB zvýší úrokové sazby. Nejasné zatím je, zda půjde o navýšení o 25 bazických bodů, či zda bankovní rada sáhne k méně tradičnímu zvýšení o 50 bodů,“ okomentoval situaci ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Vzhledem k silnému posilování koruny v posledním měsíci je však pravděpodobné, že Rusnok a spol. dají přednost slabšímu zvýšení, a to navzdory relativně silným mediálním výrokům o zvyšování sazeb,“ dodal.

Za týden už budeme vědět

Podle Šoltése je tedy menší navýšení sazeb spíše důsledkem slovních intervencí než jim navzdory. „Slovní intervence spolu s nezvýšením sazeb na posledním zasedání bankovní rady zvýšily budoucí očekávání a rozhýbaly korunu k dalšímu posilování. Od zářijového zasedání bankovní rady koruna oproti euru posílila o více než jedno procento. Mediální vyjádření centrálních bankéřů tak do jisté míry zvládla zpřísnit měnové podmínky bez nutnosti zvyšování úrokových sazeb,“ vysvětlil ekonom.

Vizi vyšších sazeb potvrzuje i agentura Bloomberg, podle které 22 z 23 dotázaných ekonomů předpovídá tzv. úrokový hike o velikosti 25 bazických bodů. Pravdou však je, že v kurzu koruny je již započítáno zvýšení o velikosti čtvrt procentního bodu, tudíž by posun 2T repo sazby z aktuálních 0,25 % na 0,5 % neměl být spjat s výrazným intradenním posílením. O něco větší akci by přinesl posun sazby až na 0,75 %, což by odpovídalo zvýšení o 50 bazických bodů.

Stejně tak je potřeba mít na paměti, že je domácí měna překoupená, a proto reálně hrozí i scénář možného uzavírání dlouhých pozic za situace nedostatku protistran, což by mohlo vyústit v oslabení kurzu.

ČNB se ze řetězu neutrhne

Vedle sazby je pak potřeba sledovat i aktualizovanou prognózu ČNB, která by měla představit sentiment bankovní rady týkající se dalšího postupu v procesu návratu měnové politiky k normálu. V tomto směru se ekonomové shodují, že by určitou „brzdou“ mohla být Evropská centrální banka, které na rozdíl od té české stále provádí a dlouho ještě pravděpodobně bude provádět silně uvolněnou politiku.

Seidler (ING): Exit ČNB přišel pozdě. Teď pomáhá překoupená koruna

Co se týče dění na zahraničních trzích, dolar registroval zisky krátce až k hranici 1,160 za euro. Podpořila ho například data z amerického trhu práce, konkrétně Národní report zaměstnanosti agentury ADP, který ukázal vytvoření celkem 235 tisíc nových pracovních míst (nejvyšší číslo od letošního března) za říjen při očekávání 200 tisíc. Ve večerních hodinách pak do hry vstoupil Fed. Dnes ráno je kurz na 1,1659 EURUSD.

Americká centrální banka dle očekávání ponechala své sazby beze změny v pásmu 1-1,25 %. Vzhledem k tomu, že plán celkem tří kol navyšování úroků v letošním roku stále platí, dá se tento krok čekat na prosincovém zasedání, kde bude rovněž představen nový výhled americké ekonomiky.

V listopadovém vyjádření měnového výboru stálo, že se kondice amerického trhu práce i přes dopady hurikánů Irma a Harvey (například zářijový zánik pracovních míst) i nadále zlepšuje. Ekonomika pak i nadále pokračuje v solidním růstu.

„Narušení ekonomiky způsobené hurikány a postupná obnova budou i nadále ovlivňovat ekonomickou aktivitu, zaměstnanost i inflaci v krátkém období. Na základě historických zkušeností je ale možné říci, že ve střednědobém rámci tyto bouře pravděpodobně nezmění směr, kterým se americká ekonomika ubírá,“ zní slova měnového výboru Fedu.

V dokumentu pak dále stojí, že i přes již podniknuté kroky v rámci utahování měnové politiky (dvojí zvýšení sazeb v letošním roce, zahájení osekávání bilance skrze snižování reinvestic prostředků pramenících z instrumentů před splatností) jsou ekonomické podmínky stále uvolněné a akciový trh pokračuje ve své rally. Někteří členové výboru (tzv. jestřábi) však prý projevili obavy o nedostatek dopadů zmiňovaných opatření Fedu. Tito centrální bankéři se tak bojí, že by pozdržení dalšího utahování mohlo přispět k nafouknutí tržních bublin a k finanční nestabilitě.

Fed sazby nezvýšil. Jestřábi z FOMC jsou však stále slyšet

Když je řeč o Fedu, rozhodně nelze opominout fakt, že americký prezident Donald Trump dnes oznámí jméno příštího guvernéra, který na post současné šéfky Yellenové nastoupí v březnu. Dosavadní informace z kuloárů naznačují, že vedení FOMC by měl příští rok převzít Jerome Powell, který je svým přístupem blízký Yellenové, tudíž od něj není potřeba čekat výraznější zpřísnění trendu americké měnové politiky, jako by tomu bylo například v případě jeho konkurenta Johna Taylora.

Pravdou je, že celá situace kolem nového guvernéra Fedu byla dost možná vyřešena již včera. Podle informací serveru Wall Street Journal prý Bílý dům už během středy informoval Jeroma Powella o tom, že ho Trump jmenuje příštím šéfem americké centrální banky.

Další klíčovou událostí dnešního dne bude zasedání britské centrální banky, u které by mělo dojít k vůbec prvnímu zvýšení sazeb od roku 2007, a to ze současných 0,25 % na 0,5 %. Agentura Bloomberg tomuto kroku přiřazuje více než 90% pravděpodobnost. Souběžně s tím by dle očekávání mohl být zlepšen i výhled letošního růstu britské ekonomiky a inflace. V obou případech tedy dost zajímavá událost pro libru, která vůči euru tento rok oslabila o zhruba 2,5 %.

 

Newsletter