Pozor na předčasnou čínskou radost

Během minulého roku se poměrně silně rozjela debata o příští recesi americké ekonomiky. Výrazně k tomu přispěla hrozba inverzní výnosové křivky, která se v historii ukázala jako relativně přesný indikátor. Pokud bychom obrácenou výnosovou křivku považovali za směrodatný ukazatel blížícího se ekonomického propadu, v opačném případě, tedy při strmé výnosovce, bychom se z určitého pohledu mohli těšit na ekonomickou obnovu. A právě to je případ Číny, který má však mnohá „ale“.

Současný spread mezi 10letým a 3letým čínským dluhopisem dosahuje bezmála 46 bazických bodů. Ve srovnání se spreadem mezi 10letým a 2letým americkým bondem dosahujícím necelých 19,5 bazických bodů jde o poměrně nezanedbatelný rozdíl. A právě to, jak píše agentura Bloomberg, může být – za předpokladu očekávaného silnějšího růstu, po němž bude následovat navyšování sazeb – býčí signál čínského ekonomického výhledu.

Jenže pozor, v případě čínské ekonomiky nefunguje čtení výnosové křivky jako u rozvinutých ekonomik, např. u té americké. Bloomberg upozorňuje hned na několik důvodů. Tím prvním je samotná konstrukce křivky. Zatímco u americké jsou benchmarkem výnosy 10letého a 2letého instrumentu, u čínských 2letých instrumentů je méně dostupných dat. Delšího konec křivky je pak „zdeformován“ nízkou likviditou, vinou čehož je omezena i jeho vypovídací schopnost ohledně očekávaného růstu a inflace. Děje se tak z důvodu strategie čínských bank, které – někdy na základě pokynů vlády – nakoupí bondy s delší splatností a drží je až do splatnosti.

Strmá výnosová křivka ekonomiky rudého draka je rovněž dána činností čínské centrální banky. Ta do systému dodává dodatečnou likviditu (např. prostřednictvím cílených střednědobých půjček, tzv. TMLF neboli targeted medium-term lending facility), díky které klesají krátkodobé sazby, a tedy i krátký konec výnosové křivky. K růstu toho dlouhého mohla v poslední době přispět částečně i očekávání ohledně toho, že se Čína zaměří na proces postupného oddlužení, jakmile to podmínky dovolí.

Důležitým specifikem čínského dluhopisového trhu je ve srovnání se Západem celkově nižší likvidita. Ta je dána zejména absencí specifických zajišťovacích nástrojů, jako jsou opce či futures. Na druhou stranu, tato situace by se v dohledné době mohla změnit, a to díky čínské centrální bance, která má v plánu ulehčit přístup zahraničního kapitálu na čínské trhy. Díky přílivu zahraničních investorů by se zvýšila likvidita a s tím i samotná vypovídající schopnost výnosové křivky ohledně očekávaného růstu a inflace, uzavírá Bloomberg.

A právě zlepšení přístupu zahraničního kapitálu do čínské ekonomiky by mohlo být součástí aktuálně probíhajících vyjednávání mezi Čínou a Spojenými státy. Pozitivní očekávání v tomto směru naposledy podpořila informace serveru Wall Street Journal o tom, že formální dohody mezi oběma zeměmi by mohlo být dosaženo na summitu 27. března.

Co nás čeká

Co se týče zahraničního dění v aktuálním týdnu, klíčovou událostí bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. V jejím případě budeme sledovat rétoriku ohledně výhledu sazeb, stejně tak i bližší informace kolem možného třetího kola cílených dlouhodobých půjček. Celkově očekáváme spíše holubičí výstup.

Ve spojení s Čínou budeme sledovat sjezd stranického vedení, který započne v úterý a který by vedle otázek kolem obchodních sporů měl řešit i zpomalení ekonomiky rudého draka ve spojení s případnými strukturálními reformami a možnostmi hospodářské podpory.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1337 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1354 do 1,1415 EURUSD.*

Koruna měla v závěru minulého týdne tendenci mírně ztrácet společně se zbytkem regionu. I nadále se však nachází blízko hranice 25,60 za euro. V průměru za první čtvrtletí dosahuje kurz hodnoty 25,68 za euro, což je ve srovnání s prognózou České národní banky o 8 haléřů slabší úroveň.

Tento týden bude na domácí data poměrně chudý. Až v pátek se dočkáme čísel z tuzemského trhu práce, a to konkrétně míry nezaměstnanosti za leden a růstu průměrných měsíčních mezd v reálném vyjádření za čtvrté čtvrtletí minulého roku. Odhad trhu činí ve druhém případě  5,9 % y/y, což je zároveň i odhad ČNB. Jakékoliv vyšší číslo by podpořilo očekávání ohledně příštího zvýšení sazeb, což by mohlo korunu posunout k silnějším hodnotám.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,62 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,67 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,42 až 22,61 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter