PPF zažádá o úvěr Cetin a nabídne odkup všem akcionářům

Mateřská společnost PPF, vlastnící většinový podíl v dnes rozdělující se O2, rozhodla o zažádání již dříve schválené finanční asistence ve výši až 24,8 miliardy Kč oddělenou společnost Cetin. Cetin vznikla dnešním datem odštěpením od společnosti O2.

Jak naložit s akciemi O2? Názory českých analytiků

Půjčka od Cetin neohrozí dividendy O2

Společnost PPF oznámila, že půjčku použije ke splacení půjčky od syndikátu bank použité při koupi akcií O2 Czech Republic od skupiny Telefónica. O takzvanou finanční asistenci PPF původně žádala O2, ale kvůli rozhodnutí o odštěpení provozovatele sítí a datových center Cetin celý proces zastavila. Rozdělením bývalé O2 na nové O2 v roli operátora a Cetin zahrnující telekomunikační infrastrukturu přešly všechny dluhy dřívější společnosti na nové O2. Cetin tak žádné dluhy k dnešnímu datu nemá. Tato zpráva je pozitivní především pro akcie nové O2, se kterými se dnes zahajuje obchodování na pražské burze. Půjčka by totiž mohla ohrozit vyplácení dividend společnosti v následujících letech. Referenční cenu nové akcie O2 stanovila pražská burza na 49,4 Kč, akcie právě otevřela na ceně 63,2 Kč. Dnes se také začalo obchodovat s akciemi odštěpené společnosti Cetin na neregulovaném trhu pražské burzy Free market – aktuálně byla stanovena na 135,5 Kč.

Akcie CETIN budou obchodovány, burza vyhověla Roklen360

Nabídka na odkup akcií pro všechny

Pravděpodobně v návaznosti na žalobu ze strany minoritních akcionářů PPF také oznámila, že v době, kdy Cetin podle zákona zahájí výkup vlastních akcií od akcionářů, kteří na valné hromadě O2 hlasovali proti rozdělení společnosti, vyhlásí svůj vlastní výkup akcií Cetinu. Tento dobrovolný veřejný návrh smlouvy na koupi akcií Cetinu bude ale platný vůči všem akcionářům, tedy i vůči těm, kteří nehlasovali na valné hromadě proti rozdělení společnosti. 

Minoritní akcionáři O2 podali žalobu kvůli rozdělení firmy

Stejnou nabídku, tedy dobrovolný návrh na koupi akcií od všech akcionářů současně, vyhlásí skupina PPF i na koupi akcií společnosti O2. Všichni akcionáři obou rozdělených společností tak dostanou možnost odprodeje svých akcií. Cena, za kterou bude skupina PPF akcie obou společností vykupovat, bude stanovena až v okamžiku učinění obou veřejných návrhů na koupi akcií – podle dřívějších informací společnosti měla být nabídka v souvislosti s odkupem akcií CETIN známá do poloviny června. 

PPF podle sdělení také nebude usilovat o stažení akcií O2 z burzy, a naopak hodlá všestranně podporovat jejich veřejnou obchodovatelnost. 

Obě zprávy vyznívají pro nové akcie O2 i akcionáře dřívější nerozdělené O2 pozitivně.

Loučení s akcií O2 jak ji známe: Naposledy ve středu

Hodnotu O2 nepočítám cenou akcie mínus CETIN, říká finanční šéf

Do nově vytvořené společnosti Cetin přešlo z operátora O2 k dnešnímu dni celkem 1187 zaměstnanců. V O2 jich zůstaly necelé tři tisíce. Obě firmy zároveň nabírají desítky nových pracovníků. Vyplývá to z informací obou společností. 

„Každý měsíc do firmy nastoupí desítky nových zaměstnanců, aktuálně máme otevřených přes 100 pozic. Zkušené odborníky i absolventy nabíráme do divizí napříč celou firmou a především do oblastí, ve kterých rozšiřujeme náš business, jako je například O2 TV nebo Big Data,“ uvedla dnes Lucie Jungmannová z tiskového oddělení O2. Cetin podle mluvčího Martina Žabky aktuálně obsazuje 20 volných pozic hlavně v technických oblastech. 

O2 ještě před rozdělením na konci března snížila meziročně počet zaměstnanců o zhruba 670 na 4116. Slovenský mobilní operátor O2 Slovakia, který zůstává pod O2, zvýšil počet pracovníků o 100 na 500. 

Newsletter