Práce je dost. Nezaměstnanost v Česku je nejnižší od roku 2008

AKTUALIZOVÁNO – Nezaměstnanost v Česku opět klesla, a to čtvrtý měsíc v řadě. V květnu byla 4,1 procenta proti dubnovým 4,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Ke konci května evidoval Úřad práce ČR na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích celkem 308 521 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 18 678 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím roku 2016 je nižší o 86 268 osob. Z tohoto počtu bylo 284 866 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let. Bylo to o 18 968 méně než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2016 byl jejich počet nižší o 91 013.

„Na tuzemském trhu práce dlouhodobě pozorujeme napjatou situaci. Nezaměstnanost v květnu v souvislosti s tradičním sezónním efektem dle očekávání poklesla oproti dubnu o 0,3 procentního bodu na 4,1 procenta. Uvolnění situace v nejbližších měsících dle naší aktuální prognózy navíc stále nic nenasvědčuje,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec. Dodal, že k výraznému poklesu nezaměstnanosti v nadcházejících měsících již zřejmě nezbývá mnoho prostoru. Přesto by se letos mohla nezaměstnanost dostat až k hranici 3,7 procenta. Objevuje se nicméně tendence k návratu zpět ke čtyřem procentům, a to ke konci roku.

V květnu bylo evidováno oproti dubnu méně uchazečů a více pracovních míst. Aktuálně tak připadá na každé volné pracovní místo přibližně 1,8 uchazeče, doplnil. „Z tohoto pohledu je trh práce v současnosti již těsnější než před vypuknutím krize v roce 2008. Dlouhodobě se nedostatek pracovníků projevuje zejména v klíčovém průmyslu. Odraz této situace jsme koneckonců tento týden již mohli zaznamenat ve zveřejněném růstu mezd za první čtvrtletí letošního roku,“ uvedl Gec.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán ve všech 77 okresech. Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 34 okresů, nejvyšší byl v okresech Karviná (9,7 %), Most (9,3 %), Ostrava-město (8,0 %), Ústí nad Labem (7,9 %).

Ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil na to, že v ČR tak momentálně není okres, kde by míra nezaměstnanosti přesahovala úroveň deseti procent, což je v novodobé historii ČR ojedinělý stav. Situace na trhu práce se markantně zlepšuje i v krajích a okresech, které patří tradičně k těm slabším. Zato v době po odeznění krize a recese, v letech 2014 či 2015, se situace na trhu práce zlepšovala zejména v tradičně silnějších krajích a okresech. Nyní je tedy zlepšování stavu trhu práce ještě rovnoměrněji rozprostřeno. A to nejen geograficky.

Podporu v nezaměstnanosti v květnu pobíralo 78 129 uchazečů o zaměstnání. To je více než čtvrtina všech uchazečů vedených v evidenci. 

Podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích ČR za květen 2017 (%):

Praha 2,9
Středočeský kraj 3,4
Jihočeský kraj 2,9
Plzeňský kraj 2,6
Karlovarský kraj 4,2
Ústecký kraj 6,6
Liberecký kraj 4,3
Královéhradecký kraj 2,8
Pardubický kraj 2,7
Vysočina 3,5
Jihomoravský kraj 4,8
Olomoucký kraj 4,6
Zlínský kraj 3,6
Moravskoslezský kraj 6,4
ČR celkem 4,1

Zdroj: Úřad práce ČR

Newsletter