Jestliže hledáte práci ve financích a nechcete zůstávat v České republice, Lucemburk je skvělé místo, kde najdete mnoho zajímavých pracovních příležitostí a možností kariérního rozvoje. Tak to vidí absolventka měsíce Institutu ekonomických studií Tereza Tachovská. Její kariérní cesta vedla z Prahy z odvětví energetiky právě do Lucemburku, kde se v rámci své práce v private equity věnuje risk managementu a valuacím.
Terezo, studovala jste program Corporate Strategy and Finance (CSF), přičemž jste strávila jeden rok magisterského studia na IES a druhý na Sciences Po Strasbourg. Čím je tento program specifický, tedy kromě roku v zahraničí?
Tento program je velmi zajímavou kombinací programů ze dvou univerzit, na kterých se dívají na finance z trošku jiných úhlů. Na IES je obsah víc kvantitativní, teoretický a jde do detailu. Sciences Po zase klade důraz na pochopení problémů z širší perspektivy. Většina přednášejících na Sciences Po jsou odborníci pracující v businessu. Důležitou součástí mého studia ve Štrasburku byla týmová práce, prezentace a případové studie v průběhu semestru.
Pracujete v Lucembursku jako manažerka rizik a valuací, proč jste si vybrala právě tuto zemi?
Lucemburk je skvělé místo pro život, jak z pohledu kariérního, tak z perspektivy osobního života. Je zde mnoho zajímavých pracovních příležitostí a možností kariérního rozvoje (zejména v oblasti financí). Město je hodně mezinárodní a plné mladých lidí a rodin, což přináší mnoho příležitostí, jak trávit volný čas, a také zjednodušuje život v mnoha praktických a administrativních záležitostech.
Moje počáteční motivace přestěhovat se do Lucemburska byla určitě spíš kvůli možnosti kariérního růstu. Poté, co jsem zde strávila téměř 5 let, ale mohu rozhodně říct, že i možnost vybudování osobního života sehrála důležitou roli.
Co bylo Vaší největší pracovní výzvou?
Stejně jako většina oblastí ve financích, v roce 2020 zaznamenaly alternativní investice (v mém případě hlavně private equity) značnou volatilitu a nejistotu, což ovlivnilo jak risk management, tak i valuace. Na začátku dubna 2020 jsem také změnila práci, což znamenalo nástup do nové společnosti a do nových procesů během složitého období, a hlavně kompletně na dálku.
Co byste konkrétně doporučila lidem, kteří by chtěli pracovat v oblasti risk managementu a/nebo valuacích? Je nějaký předmět na IES, který byste vyloženě doporučila?
Může to znít jako klišé, ale jestli se chcete zaměřit na kvantitativnější část financí, rozhodně bych zdůraznila důležitost předmětů, jakými jsou matematika, statistika a ekonometrie. Tohle všechno vám do budoucna pomůže při řešení problémů a dá skvělý základ pro následnou hlubší expertízu ve vaší oblasti. U specializovanějších předmětů jsem ocenila Financial Accounting, což se hodí u valuací a obecně to bylo dobré i pro pochopení reportingu a ukazatelů výkonnosti společností. Ve Štrasburku jsem absolvovala kurz risk managementu, díky kterému jsem získala jakousi představu, jak by mohla vypadat práce v této oblasti.
Absolvovala jsem zkoušky FRM (Financial Risk Manager certifikace vydávaná Global Association of Risk Professionals), certifikaci jsem získala přibližně po 3 letech práce v oblasti řízení rizik. Jak bylo zmíněno výše, technické předměty mi hodně pomohly a ušetřily mi spoustu času při přípravě na zkoušky.
V Praze jste pracovala v odvětví energetiky, pak jste se víc zaměřila na risk. Co bylo ve Vašem případě tou motivací pustit se do práce v jiném odvětví, co nasměrovalo Vaši kariéru k risk management v private equity?
Práce v energetice byla určitě zajímavá zkušenost. Po nějaké době jsem si ale uvědomila, že bych se chtěla více věnovat financím. Moje rozhodnutí začít kariéru v oblasti fondů, konkrétněji v alternativních investicích včetně private equity, bylo hlavně kvůli rozmanitosti a možnostem, který tato oblast nabízí. Alternativní investice jsou rychle se rozvíjející odvětví s obrovským počtem pozic v různých oblastech. Rozhodnutí zaměřit se na řízení rizik a později i na valuace bylo dáno mým zájmem o kvantitativní a technickou stránku financí a zároveň možností být v kontaktu s obchodní stránkou businessu.
Jak jste strávila Vánoce, v rodinném kruhu v České republice nebo jinak? Je nějaká specifická lucemburská tradice?
Byla jsem v České republice, kde jsem strávila svátky s rodinou. Do Lucemburku jsem se vrátila před Silvestrem. Kultura a tradice v Lucembursku jsou hodně ovlivněné Francií a Německem (ale s tím, jak roste počet expatů, čím dál víc i jinými zeměmi). Během vánočních svátků je Lucemburk plný vánočních světýlek, trhů se svařeným vínem a koncertů.
Jak trávíte volný čas?
Před několika lety jsem začala s jógou, což se ukázalo jako skvělý doplněk k někdy stresující kancelářské práci. Letos si dělám instruktorský kurz jógy. Také mě baví tanec, tancuji salsu a bachatu, cestuji a ráda trávím čas s rodinou a přáteli. Obecně se snažím svůj volný čas trávit aktivně.
Tereza Tachovská je původem z Klatov. Magisterské studium ukončila v roce 2015 dvojitým titulem v rámci programu CFS (Corporate Finance and Strategy) na IES a na Sciences Po Strasbourg. Své bakalářské studium absolvovala na IES, během něhož se vypravila na studijní pobyt do Francie na EM Strasbourg Business School. Pracovní zkušenosti začala Tereza sbírat už během bakalářského studia, kdy pracovala jako stážistka v Evropském parlamentu ve Štrasburku a v Evropské rozvojové agentuře v Praze. Po ukončení magisterského studia působila ve firmě RWE Energie v Praze, kde se zaměřila na weather hedging a retail position management. V roce 2016 se Tereza přestěhovala do Lucemburska a začala se zaměřovat na risk management alternativních investic (zejména private equity a real estate). V Lucembursku začala pracovat ve společnosti Royalton Partners, kde působila téměř 4 roky jako risk manažerka. Loni na jaře Tereza nastoupila do společnosti The Carlyle Group, kde působí jako risk a valuation manažerka doposud. Je držitelkou certifikace Financial Risk Manager (FRM®). Ve volném čase jí baví jóga, tanec nebo cestování.