Praha zisky přes 2% růst VIGu neuhájila

Pražská burza po silné dopolední části obchodování nakonec uzavřela ve ztrátě 0,18 %. Největší poklesy jsme podle očekávání registrovali na bankovních akciích Erste -1,4 % a Komerční banky -0,8 %, naopak pojišťovna VIG si udržela po celý den své zisky a zakončila o 2 % silnější. ČEZ, který otevřel blízko úrovně 615 korun, nakonec sletěl na 604 korun a odepsal 0,66 %. Další poklesovou seancí si prošly akcie Philip Morris. Tento titul je dlouhodobě pod prodejním tlakem ze strany silného zahraničního investora, který stlačil cenu pod 9800 korun na 3leté minimum. Objemy obchodů přesáhly 500 milionů korun.

Maďarské akcie jsou nejslabší v regionu, klesají o více než 1 %, když se OTP opět dostala pod 4000 HUF a MOL nakonec tlak ze strany prodejců, kteří reagovali na 3% pokles cen ropy, nevydržel a oslabil o 1,8 %. Naopak mírně opět posílily akcie Magyar Telekom po zprávách, že maďarská vláda daň z internetu příští rok neuplatní.

Polský index WIG20 se pohybuje okolo nuly, pomáhá mu slušný zisk PEKAO +1,95 % a TAURON +0,96 %, ale podle očekávání dnes byly slabší energetické firmy ENEA -1,7 %, JSW -0,8 % anebo také těžař KGHM, který neudržel ranní zisky a spadl do negativního teritoria.  

Evropské trhy byly ráno silnější, DAX dokonce během dne posiloval o 0,7 % a i evropský index Euro Stoxx byl v pozitivních číslech, ale po odpoledním vybírání zisků v bankovním sektoru a zejména 3% poklesu energetik kvůli kolapsu cen ropy jsou oba zmíněné indexy  výrazně v červených číslech. Euro Stoxx aktuálně klesá o více než 1 % v souladu s Wall Street, kde index S&P500 obchoduje s 0,5% ztrátou.

Newsletter