20. května začne v EU platit protikuřácká směrnice, ČR zákon nemá

Přestože začne platit od 20. května v celé Evropské unii nařízení, podle kterého budou muset být na krabičkách cigaret drastické obrázky, Česká republika nemá zatím schválenou odpovídající legislativu. Vláda ještě neprojednala novou vyhlášku z pera ministerstva zemědělství, podle které by se měly firmy při výrobě řídit. Ministerstvo vyhlášku plánuje poslat na vládu v následujících dnech, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Novelu zákona o potravinách, která novinky přinesla, pak ještě neschválil prezident Miloš Zeman. Výrobci tak ještě nevědí, jak budou krabičky vypadat.

„Vyhláška o tabákových výrobcích prošla vnějším připomínkovým řízením a v následujících dnech bude zaslána úřadu vlády,“ uvedl Ježková. Části novely zákona, které obrázky na krabičky cigarety zavádějí, pak začnou platit 90 dní po 20. květnu, jak rozhodli poslanci, doplnila mluvčí.

„Společnost Japan Tobacco International působí na mnoha trzích Evropské unie, a tak musela provést revizi všech dosud používaných výrobních materiálů, v některých případech bylo nezbytné přenastavit či dokonce zakoupit nové stroje, neboť změny požadované směrnicí jsou tak velké, že některá dosavadní výrobní zařízení není možné dále využívat,“ řekl ČTK za firmu Roman Grametbauer. Podle něj se ale zatím nedají investice ještě přesně spočítat. „Musíme ale říci, že to není levná záležitost,“ dodal. Požadavky na národní úrovni firma ještě právě kvůli chybějící vyhlášce nezná.

Novelu zákona je třeba kvůli hrozbě unijních sankcí přijmout do 20. května. Doprodej cigaret v dosavadních baleních by měl být možný ještě následující tři měsíce. Postupně by se tak na krabičkách českých cigaret měla kromě psaného objevit i obrazová varování před škodlivostí kouření, a to v podobě schválené Evropským parlamentem. Připraveno je 42 variant ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování budou muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Budou muset být i na elektronických cigaretách.

Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit. Vládní novela ale počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady 200 až 300 milionů korun. Zavedení důraznějšího varování před škodlivostí kouření by mělo podle dřívějších vyjádření ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) snížit počet kuřáků v Česku o dvě až tři procenta. Spotřeba cigaret v Česku v uplynulých letech podle Českého statistického úřadu postupně klesala, předloni to bylo 1950 cigaret na obyvatele.

Newsletter