5 tipů pro děti i dospělé, jak si zlepšit angličtinu na internetu

Kdo používá internet, je v pravidelném kontaktu s angličtinou. Jak ho ale využít k opravdovému zlepšení jazykových znalostí? „Nejvíc při učení jazyků pomáhá, když člověk zapojuje co nejvíce smyslů najednou. A pokud se poslech a sledování videí spojí se zábavou, učení jde ještě rychleji,“ říká Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

Přinášíme několik tipů, jak si na internetu zlepšit angličtinu:

Výuková videa. Například britská rozhlasová a televizní společnost BBC nabízí nejrůznější výuková videa. Některá se zaměřují na gramatiku, jiná na rozšiřování slovní zásoby nebo na správnou výslovnost. Výukový kanál pod hlavičkou BBC Learning English je možné sledovat na YouTube. Přináší krátká videa, ve kterých vystupují rodilí mluvčí.

Videa pro dospělé mají podobu aktuálních zpráv ze světa. Moderátoři se věnují například méně užívaným slovům nebo větným konstrukcím. Divák je vidí i napsané a zapojuje sluch i zrak. Navíc sleduje zpravodajské novinky.

Dětem přibližuje BBC angličtinu s pomocí seriálů. Teenageři v nich například řeší každodenní problémy se školou, přáteli a láskami. Mohou při tom sledovat titulky, které jim pomáhají, když nerozumí mluvenému textu. „Důležité je sledovat takové pořady v pravidelném rytmu. Opakování vždy urychluje učení angličtiny,“ vysvětluje Lucie Bechná.

Otitulkované písničky. Učit se angličtinu poslechem oblíbených zpěváků bylo možné i v době před nástupem internetu. Nyní je to však ještě jednodušší a učení je efektivnější. Na kanále YouTube si je možné pustit videoklip s anglickými titulky. Stačí napsat jméno interpreta, název písně a k tomu přidat slovo „lyrics“. Následně se objeví obrazovka s oblíbenou písní doprovázená anglickými titulky. Při poslechu si je možné nahlas číst slova zvoleného songu.

Kvízy. Zábavnou formou procvičování a zlepšování jazyka je také řešení různých kvízů. Příkladem může být aplikace do mobilních telefonů Quiz your English. Je zdarma a vytvořila ji stejná instituce, která stojí za cambridgeskými zkouškami a certifikáty.

Po přihlášení do aplikace uživatel automaticky získá spojení s náhodně vybraným „parťákem“ z jiné země a oba se utkají v řešení kvízových otázek podle zvolené úrovně. Body se počítají za rychlost a správnost odpovědí.

Děti stavějí lego. Možností, jak na internetu hrát hry, mají děti celou řadu. Lepší je však sáhnout po takových, u nichž dochází k prohlubování jazykových znalostí. Menší děti, které mají v oblibě stavebnice lego, mohou kupříkladu sledovat různé návody ke stavění z populárních kostiček v angličtině. „Zapojí při nich nejen sluch a zrak, ale i hmat, protože budou u sledování videa zároveň sami stavět,“ uvádí Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

Oblíbené pořady pro dospělé. Podobně jako děti s kostičkami lego zapojí hned několik smyslů najednou při sledování videí také dospělí. Nabízí se například sledování pořadů o vaření. Milovníci dobrého jídla si procvičí angličtinu, naučí se při tom nové recepty a kromě sluchu, zraku a hmatu zapojí při přípravě pokrmů čich a chuť.

Kdo se však raději zasměje, může na internetu vyhledávat populární stand-up komedie. Anebo si v originálním znění pustí klasické filmy v anglickém jazyku.

Newsletter