ABB se chce zaměřit na výrobu založenou na využití internetu

Firma ABB ČR, která podniká v oblasti energetiky a automatizace, se chce v budoucnu zaměřit na výrobu čtvrté generace založené na využití internetu. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně to dnes uvedla generální ředitelka společnosti Tanja Vainio. Firma v Brně představuje nejnovější druhy robotů a technologií.

„Podle jedné studie bude do roku 2020 na světě k internetu připojeno pět miliard zařízení. Podle mě to ale bude ještě mnohem více,“ řekla novinářům Vainio. V USA už podle ní vyvinuli počítače o rozměrech jednoho milimetru čtverečního s kapacitou, jakou měl v 60. letech minulého století superpočítač. „Můžete ho umístit kamkoliv,“ dodala Vainio.

ABB v Brně rovněž představuje své nejnovější druhy robotů a technologií. Jedna z nich například dokáže na základě údajů u všech aktuálně připojených robotů předejít až čtvrtině poruch a dokáže urychlit řešení problémů až o 60 procent. „Naše firma má na světě zhruba 300.000 robotů. Tato technologie umožní porovnat data ze všech robotů, kteří jsou aktuálně připojeni. Pokud se u některého přístroje data odchýlí od průměru, okamžitě na to upozorní. Přivolaný technik tak už přesně ví, o jakou závadu se jedná,“ uvedl obchodní ředitel ABB Robotika Jan Kamenický.

Novinkou v České republice je rovněž robot, který má nosnost až 800 kilogramů a dosah 4,2 metru. Podle Kamenického je vhodný pro manipulaci s velkými předměty. „Primárně je využitelný pro automobilový průmysl, ale uplatnění najde i ve slévárenství nebo při výrobě stavebních materiálů,“ doplnil manažer.

Firma ABB ČR loni zvýšila tržby meziročně o 3,7 procenta na 14 miliard korun. Výši zisku neuvedla. Mateřská společnost má sídlo ve Švýcarsku, do ČR přišla začátkem 90. let. Provozuje zde sedm závodů, mimo jiné v Praze, Brně a Ostravě, čtyři výzkumná a vývojová centra a dvě inženýrská centra v Ostravě a Plzni. V Česku zaměstnává přes 3400 lidí.

Newsletter