Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

ABB se chce zaměřit na výrobu založenou na využití internetu

Firma ABB ČR, která podniká v oblasti energetiky a automatizace, se chce v budoucnu zaměřit na výrobu čtvrté generace založené na využití internetu. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně to dnes uvedla generální ředitelka společnosti Tanja Vainio. Firma v Brně představuje nejnovější druhy robotů a technologií.

„Podle jedné studie bude do roku 2020 na světě k internetu připojeno pět miliard zařízení. Podle mě to ale bude ještě mnohem více,“ řekla novinářům Vainio. V USA už podle ní vyvinuli počítače o rozměrech jednoho milimetru čtverečního s kapacitou, jakou měl v 60. letech minulého století superpočítač. „Můžete ho umístit kamkoliv,“ dodala Vainio.

ABB v Brně rovněž představuje své nejnovější druhy robotů a technologií. Jedna z nich například dokáže na základě údajů u všech aktuálně připojených robotů předejít až čtvrtině poruch a dokáže urychlit řešení problémů až o 60 procent. „Naše firma má na světě zhruba 300.000 robotů. Tato technologie umožní porovnat data ze všech robotů, kteří jsou aktuálně připojeni. Pokud se u některého přístroje data odchýlí od průměru, okamžitě na to upozorní. Přivolaný technik tak už přesně ví, o jakou závadu se jedná,“ uvedl obchodní ředitel ABB Robotika Jan Kamenický.

Novinkou v České republice je rovněž robot, který má nosnost až 800 kilogramů a dosah 4,2 metru. Podle Kamenického je vhodný pro manipulaci s velkými předměty. „Primárně je využitelný pro automobilový průmysl, ale uplatnění najde i ve slévárenství nebo při výrobě stavebních materiálů,“ doplnil manažer.

Firma ABB ČR loni zvýšila tržby meziročně o 3,7 procenta na 14 miliard korun. Výši zisku neuvedla. Mateřská společnost má sídlo ve Švýcarsku, do ČR přišla začátkem 90. let. Provozuje zde sedm závodů, mimo jiné v Praze, Brně a Ostravě, čtyři výzkumná a vývojová centra a dvě inženýrská centra v Ostravě a Plzni. V Česku zaměstnává přes 3400 lidí.

Newsletter