Abú Zabí sloučí dva své přední investiční fondy

Emirát Abú Zabí sloučí dva ze svých velkých státních investičních fondů, a to Mubadala Development Company a International Petroleum Investment Company (IPIC). Cílem je zefektivnit investiční strategii v době, kdy země pociťuje problémy kvůli nízkým cenám ropy. Sloučená společnost bude podle výpočtů agentury Reuters vlastnit majetek v hodnotě 135 miliard dolarů (3,3 bilionu Kč).

Fúze má posílit investiční výhody a ekonomické příjmy, uvedla státní tisková agentura Spojených arabských emirátů. Vzniknout by tak měla organizace, která bude schopna dosáhnout nejvyšší úrovně integrace a růstu v mnoha sektorech, včetně energetiky, technologie a kosmického průmyslu. Časový plán pro dokončení sloučení nebyl zveřejněn.

IPIC se zaměřuje na investice do energetického sektoru. Mimo jiné vlastní podíly ve španělské energetické společnosti Cepsa, kanadské petrochemické firmě Nova Chemicals či většinový podíl v rakouském výrobci umělých hmot Borealis.

Fond Mubadala má za úkol uskutečňovat investice, které mají pomoci při rozvoji Abú Zabí a jeho ekonomiky. V majetku fondu je například výrobce polovodičů Globalfoundries, pod kontrolou má výrobce čisté energie Masdaq či satelitního operátora Yahsat. Vlastní také podíly v americkém konglomerátu General Electric a soukromém investičním fondu Carlyle Group. Fond Mubadala loni kvůli nízkým cenám ropy poprvé za nejméně osm let nedostal od státu žádné nové peníze.

Newsletter