Americká Duke Energy prodala svou brazilskou divizi Číňanům

Americká elektrárenská společnost Duke Energy prodala svou brazilskou divizi čínské firmě China Three Gorges. Cena včetně převzatého dluhu činí zhruba 1,2 miliardy dolarů (29,1 miliardy Kč). Duke Energy dnes oznámila, že prodej je součástí plánu, v jehož rámci se hodlá zaměřit na trh s regulovanou elektřinou v USA.

Zisk z prodeje divize americká firma použije na snížení dluhu. Na konci června dlouhodobý dluh firmy činil 39,93 miliardy USD.

Duke Energy je největší elektrárnou firmou v USA podle výrobní kapacity. Firma také jedná o prodeji zbývajících aktivit ve Střední a Jižní Americe, kde působí v Argentině, Brazílii, Chile, Ekvádoru, Salvadoru, Guatemale a a Peru. Na celkových provozních příjmech firmy se tyto aktivity loni podílely pěti procenty. Kromě elektřiny tam Duke Energy také prodává zemní plyn.

Duke Energy má v Brazílii elektrárny s kapacitou produkce 2090 megawattů (MW). Je to osm vodních elektráren s kapacitou 2057 MW na hranici států Sao Paulo a Paraná a dvě malé vodní elektrárny, každá o kapacitě 16,5 MW na severu státu Sao Paulo, uvedla agentura Reuters.

Společnost Duke Energy v únoru oznámila, že plánuje prodej zahraničních aktiv a zaměří se na USA, kde vidí stabilnější růst zisku. Na aktivity v zahraničí měl negativní dopad pokles kurzu brazilské měny spolu s poklesem ekonomiky a rovněž sucho.

China Three Gorges je největším producentem elektřiny z vodních elektráren na světě. Zaměřuje se také na další obnovitelné zdroje energie, včetně vodních a větrných elektráren.

Newsletter