Americký Westinghouse chce pokračovat v jaderných investicích na Ukrajině

Společnost Westinghouse, která je největším producentem jaderného paliva na světě, je připravena uskutečnit další výrazné investice na Ukrajině za předpokladu, že vláda nepoleví v reformách. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl generální ředitel společnosti Westinghouse Daniel Roderick.

Ukrajina má 15 jaderných reaktorů, které se na celkové výrobě elektřiny v zemi podílejí téměř polovinou. Většina z nich byla postavena v době Sovětského svazu a závisejí na ruském jaderném palivu. Ukrajina se však snaží snížit svoji energetickou závislost na Rusku a Westinghouse již upravil v zemi dva reaktory tak, aby mohly používat palivo americké firmy, a doufá, že bude v tomto trendu pokračovat.

„Jsme připraveni zde, na Ukrajině, investovat stovky milionů dolarů,“ řekl Roderick, který přijel na Ukrajinu s dalšími americkými podnikateli na obchodní cestu. Westinghouse, který je součástí japonské Toshiby, působí na Ukrajině již několik let. Roderick odmítl říct, kolik přesně firma na Ukrajině investovala, uvedl pouze, že jsou to desítky milionů dolarů.

Roderick také chválil snahy vlády stabilizovat finanční systém a zefektivnit daňový systém. Někteří ukrajinští a zahraniční komentátoři však uvádějí, že Kyjev je pomalý v dalších reformách, včetně plánu na vylepšení zdiskreditovaného soudního systému.

Ukrajinská vláda se usilovně snaží ukázat, že nepolevuje v reformním úsilí a v boji s hluboce zakořeněnou korupcí. Výměnou za reformy má Ukrajina během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících MMF či EU celkem 40 miliard dolarů (982 miliard Kč).

Newsletter