Americký zahraniční obchod za únor ve schodku 35,4 mld. USD (5leté dno)

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v únoru propadl na nejnižší úroveň za více než pět let. Mohla za to stávka v přístavech na západním pobřeží USA, která omezila dovoz i vývoz, a levná ropa, která snížila hodnotu ropného dovozu na více než desetileté minimum. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva obchodu USA.     

Deficit se proti lednu snížil o 16,9 procenta na 35,4 miliardy dolarů (903 miliard Kč) a byl nejnižší od října 2009. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters odhadovali pokles schodku jen na 41,2 miliardy USD.     

Americký dovoz klesl o 4,4 procenta na 221,7 miliardy USD, což byla jeho nejnižší úroveň od dubna 2011. Hodnota ropného dovozu klesla na minimum od září 2004.     

Export se snížil o 1,6 procenta na 186,2 miliardy USD. Americký vývoz nyní podkopává silný kurz dolaru a slabá zahraniční poptávka. Pokles deficitu je tak podle ekonomů dočasný, protože oba tyto faktory budou působit i v dalších měsících, kdežto stávka v přístavech už skončila a ceny ropy se stabilizují.     

Nižší obchodní deficit přispěje v prvním čtvrtletí k růstu celé americké ekonomiky, podle analytiků to ale nic nemění na tom, že největší světová ekonomika zřejmě opět zpomalila. Odhady růstu se pohybují od 0,6 procenta po 1,7 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí růstové tempo prudce zvolnilo na 2,2 procenta z pětiprocentní úrovně ve třetím kvartále. 

Newsletter